sportFive966712 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

שמעון מזרחי, מי שהפך את מכבי תל אביב לאימפריה ברמה היבשתית, אולי האיש המשפיע ביותר בספורט הישראלי, דמות שכבר הפכה למיתולוגית ואגדתית עבור אוהדי מכבי ת"א ומעוררת מחלוקת, לכל הפחות, עבור היריבות, חוגג יום הולדת 80. לכבוד המאורע, קבוצתו ערכה לו מסיבת הפתעה בהשתתפות שחקנים מכל השנים, חברים, בני משפחה ואורח כבוד מיוחד: נשיא היורוליג, ג'ורדי ברתומיאו.

למרות הגיל, מזרחי לא מתכוון לעצור לרגע אחדוממשיך בשעטה לעבר העשור התשיעי של חייו. בראיון ל"מגרש פתוח" הוא מספר על הרגעים השמחים, אלה שהוא פחות ירצה לזכור והעתיד שלו:  "המשפחה שלי חוגגת את יום ההולדת. יש הרבה שיחות והודעות. אני מנסה להתרכז במשחק הביתי הראשון בהיכל נגד הכוכב האדום. אם נזכה העונה באליפות, בגביע ונעלה עד כמה שניתן גבוה ביורוליג זו תהיה מתנה נהדרת". היו"ר שחזר את הרגע בו הפך ליו"ר, לפני יותר מ-50 שנה: "פנה אליי ישראל גורל המנוח ואמר לי שאקבל את התפקיד שלו לשלושה חודשים והזמניות הזו נמשכה יובל שנים".

מזרחי זוכר כמה רגעים שהיו אבני דרך עבורו ועבור המועדון: "הניצחון בווירטון נגד צסק"א, ששינה את פני הכדורסל בארץ לדעתי וכעבור חודשים ספורים, הזכייה בגביע אירופה הראשון בבלגרד בה תקענו יתד רציני באירופה. אלה היו רגעים מכוננים. כמובן, המאבק לקיומו של הפיינל פור בארץ ב-2004 בזמן הפיגועים. רצו להעביר אותו למוסקבה. העובדה שהצלחנו להשאיר אותו בארץ, ובסופו של יום זכינו בגביע בפער ניכר. אזכיר גם את הניצחון על מילאנו בהצלבה".

"רגע פחות נעים היה המשחק בניו יורק נגד הניקס", המשיך מזרחי והתייחס גם לרגע אותו הוא לא ירצה לזכור, "האולם היה מלא, משהו לא רגיל בקדם העונה. הרבה יהודים, ישראלים וגם לא יהודים והשופטים שביקשו מפיני גרשון לרדת מהמגרש. נכנסנו למבוכה. דייויד סטרן העיר לי שההתנהגות הזו לא הייתה נאותה".

ואי אפשר בלי התייחסות לענייני היום. מזרחי רומז כי בעתיד ייתכן ומכבי ת"א תחשוב לפצל את הקבוצה בעקבות ריבוי המשחקים ביורוליג: "תקדים אולימפיאקוס הגיע בעקבות משבר שנותר בליגה היוונית. חלק טוענים שזה בגלל השיפוט. אני יודע שגם באסקוניה שוקלת לעזוב את הליגה הספרדית. אני לא יודע אם זה יקרה. כל קבוצה והבעיות שלה. ריבוי המשחקים ביורוליג הם דברים שצריכים לחשוב לגביהם".

מזרחי המשיך: "אנחנו לא יכולים להתחרות מבחינה כספית עם קבוצות כמו ברצלונה, ריאל מדריד, צסק"א ואפילו פנרבחצ'ה, אבל במסגרת שלנו אנחנו מנסים ליצור קבוצה שתעמוד במסגרת התקציבים מבלי להוריד מהמשאבים שהושקעו בעונה שעברה לדוגמא ואני מקווה שנצליח לעלות לשמונה הגדולות שזו משימה לא קלה".

ומה לגבי עתידו? מזרחי לא ממש חושב להפסיק בקרוב: "תמיד חשבתי שצריך להמשיך. לא עוזבים ספינה בימים פחות טובים. ההמשכיות וההתמדה זה סוד ההצלחה. עד שכוחותיי עומדים לרשותי וחבריי ירצו אותי, אעשה כל שניתן כדי להמשיך ולפאר את המועדון הזה".