(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מאמנה החדש של מכבי ת"א, איינרס בגאצקיס, נחת הבוקר (ראשון) בישראל והוצג רשמית בהיכל מנורה מבטחים. במהלך מסיבת העיתונאים החליט המנהל המקצועי, ניקולה וויצ'יץ', לתקוף את המבקרים בצורה חריפה.

"ננתח את הטעויות שלנו כי אנחנו רוצים שמכבי ת"א תהיה איפה שהיא צריכה להיות", אמר הקרואטי, "אנחנו רוצים שוב לזכות בתארים. האוהדים האמיתיים של המועדון נמדדים בזמנים קשים. יש נבלות שקיבלו כסף ותהילה מהמועדון הזה ועכשיו, כשהוא למטה, דורכים עליו".

על המאמן החדש הוסיף וויצ'יץ': "דייויד ודרושפאקה הראו כבוד למכבי ת"א. לא קל לקחת מאמן מצוות המאמנים עם קבוצה שנאבקת איתם באותה תחרות. השגנו מאמן נהדר. הוא העתיד של המאמנים ביורוליג. אנחנו סומכים עליו, הוא מכיר את הקבוצה ואת היורוליג. הוא מאמן עם סגנון התקפי וזה חשוב".

"אני מתרגש להיות פה, להיות חלק ממועדון גדול כמו מכבי ת"א", אמר בגאצקיס בתחילת דבריו, "אעשה את הכי טוב שאני יכול כדי שנחזור לניצחונות. הקבוצה צריכה לשחק טוב 40 דקות. לא רק 25-30 דקות. זו המטרה הראשונה. חסרה לנו משמעת, במיוחד בהגנה וגם עקביות, גם בהגנה. הגנה טובה מתחילה בהתקפה חכמה. הטעויות שלנו עלו לנו ב-80 נקודות בשני המשחקים האחרונים".

על הסגל הרחב של הקבוצה אמר הלטבי: "בשנתיים האחרונות עבדתי ברוסיה ולצסק"א יש 15 או יותר שחקנים. יש יותר מ-60 משחקים בלוח הזמנים, צריך להגן על עצמך מפני פציעות. ראד צריך לשחק בעמדה 5 בגלל הפציעות. אולי יש לנו יותר מדי גארדים. בליגה הישראלית אי אפשר להשתמש בכל השחקנים, אבל אני אוהב להשתמש בלפחות 10 שחקנים במשחק. אם נשחק כדורסל מהיר, אף אחד לא יכול לשחק יותר מ-25 דקות".

עוד הוסיף המאמן לגבי הסגל הרחב: "כולם צריכים לעשות את העבודה שלהם. הייתי במצב דומה כשחקן. התרופה הכי טובה נגד אכזבה היא עבודה. כולם צריכים לעשות את העבודה שלהם. אמצא דרך להשתמש בכל השחקנים. המטרה שלי היא להוציא את הטוב ביותר מכל שחקן. עוד מוקדם לדבר על שינויים. אני רוצה לדעת מה המצב, למה אנחנו משחקים כמו שאנחנו משחקים. יש לנו פוטנציאל גדול. אני רוצה להשתמש בו בצורה הטובה ביותר ולהחביא את החסרונות".

המאמן נשאל על כך שהוא מחזיק בחוזה לעונה אחת בלבד, כשהאופציה לעונה נוספת היא של המועדון ואמר: "אני לא דואג לגבי מה שלא אוכל לשנות. כפי שאמר מאמן ליטאי בעבר. כמאמן, אתה תמיד צריך לדאוג כי יום אחד תפוטר. בכדורסל אין תירוצים, או שעשית או שלא עשית. אני לא חושב על מחר, רק מה שהיום. בכדורסל המקצועני אין אתמול ומחר, רק היום".

לגבי גל מקל, ששיחק אצלו בניז'ני, המאמן ציין כי הוא יקבל הזדמנות, כמו האחרים והוסיף: "אי אפשר להבטיח למישהו דקות. אני יודע שגל הוא מקצוען ודואג לעצמו. אנחנו צריכים את גל, את האגרסיביות שלו בהגנה. הוא ישחק ואנסה להוציא ממנו את המיטב".

כפי שפורסם כאן בשבוע שעבר, אליפות, גביע והעפלה להצלבה יביאו להארכה אוטומטית של חוזהו לעונה נוספת. עם זאת, בגאצקיס חזה איך שני ההפסדים האחרונים מסבכים את הסיכויים שלו להשלים את המשימה. הלטבי ירצה לבצע שינויים, אך בשיחה עם ערוץ הספורט סיפר כי הוא יתן צ'אנס לכולם, בטח בהתחלה, גם לגל מקל, שנמחק לחלוטין ביורוליג ולמאיק צירבס, שמאכזב ועולה רק מהספסל לדקות מדודות. לא מן הנמנע שהמאמן ירצה להביא רכז זר, והעניין ייבדק בקרוב.

מטרה נוספת של בגאצקיס תהיה להגדיר את ההיררכיה ולהסביר לכל שחקן את תפקידו ומה מצופה ממנו. הלטבי כבר קיבל סקירה מהמנהל המקצועי ניקולה וויצ'יץ' על החוקים בליגה המקומית, נושא המתאזרחים והחוק הרוסי. הוא לא מביא איתו אנשי צוות, וגם לא את מאמן הכושר הלטבי שעבד איתו ועם דייויד בלאט בטורקיה, והלך עם בגצאקיס שנים רבות. לגבי נושא ויקטור ראד, השיחה בין השניים, שתועדה כאן אתמול, הביאה לחיסול הנתק ביניהם. השניים אף התחבקו לפני שהלטבי עזב את הוולקספאגן ארינה ביום שישי בלילה, לאחר המשחק.

בגאצקיס, שיערוך את הבכורה מחר (21:05) מול מכבי ראשל"צ, צפוי לקבל בקרוב תוספת לסגל בדמות קווינסי מילר, שיחזור לשחק בעוד שבועיים. סוני ווימס, שספג מכה בצלעות ביום שישי, נרשם למשחק וצפוי לקבל כמה דקות. לעומתו, מאיק צירבס, שקיבל זריקה לפני המפגש עם דרושפאקה, אך לא שותף, לא נכלל בסגל, כמו גם ג'ו אלכסנדר הפצוע. עם זאת, הגרמני צפוי להיות כשיר למשחק מול באסקוניה בחמישי. אצל היריבה, שון דוסון אמנם חזר לאימונים, אך רק סמוך למשחק יוחלט אם לשתפו. כמו כן, המאמן העביר היום את אימון הבכורה שלו בבית ספר "תיכונט" בתל אביב.