sportFive668347
צילום: ספורט 5

אם הייתם מזכירים לאיינרס בגאצקיס את ההיכל ביד אליהו, אז הוא בוודאי היה מבקש מכם להעביר נושא. הלטבי שהיה שותף ל"נס ז'לגיריס", אבל צפה בו מהצד העצוב שבו. בגאצקיס, היה קרוב למנוע את המסירה ההיא של גור שלף, אך היד שלו הייתה קצרה מדי, דרק שארפ אמר תודה רבה וקבר שלשה בלתי נשכחת, במה שהיה אחד מהמשחקים האחרונים של הלטבי בטופ האירופי.

כעת, 12 שנה אחרי, יכול מאוד להיות שבגאצקיס יקבל הזדמנות לזכות בחוויה מתקנת אם אכן יתמנה למאמן מכבי ת"א. אז מי אתה מאמן מכבי ת"א הבא? אחד שמבקר את קריסטפס פורזינגיס ("לא מתאים ל-NBA"), שמיוחסים לו פרשיות שחיתות ("מזמן שחקנים לנבחרת בגלל שהם קשורים לסוכן"), וגם ייבש את גל מקל והתעמת עם ויקטור ראד. רגע לפני שהמינוי הופך לרשמי, קבלו היכרות מרתקת עם הלטבי הצבעוני.

"פורזינגיס? נער מגבות ב-NBA"
לאחר שפרש כאחד מהשחקנים הגדולים בהיסטוריה של הכדורסל הליטאי עם 8 אליפויות בקבוצות בהן שיחק ונחשב לאחד הסקוררים הטובים ביותר בהיסטוריה של המדינה. בגאצקיס עבד בעיקר מועדונים במזרח אירופה, כשהבולטים שבהם היו ז'לגיריס קובנה, יניסיי קרסנויארסק ובודיוולניק קייב. את קפיצת המדרגה המשמעותית שלו בקבוצות הוא עשה ב-2014, כשאחרי שתי אליפויות באוקראינה, מונה לניז'ני נובגורד, אותה הוביל עד לחצי גמר הפלייאוף בליגת ה-VTB החזקה, וכן לשלב הטופ 16 ביורוליג. משם הוא בחר לעבור לדרושפאקה כדי לעבוד לצד דיוויד בלאט, ולספוג עוד קצת כדורסל לפני שהוא חוזר למאמן ראשי בטופ האירופי.

יחד עם זאת, עם כל הכבוד לקריירת הקבוצות, התפקיד שהכי מזוהה עם מי שאמור להיות מאמן ת"א הוא תפקיד מאמן נבחרת לטביה, אותה מדריך מאז 2010, במינוי שזכה לתמיכה נרחבת במדינה. מי שנחשב לאוטוריטת כדורסל, נתפס כאדם נקי כפיים, וכזה שיוכל להצליח עם אחד מהדורות הטובים ביותר שידעה המדינה. בגאצקיס עמד בציפיות והוביל לטביה למקום ה-8 באליפות אירופה, ואף העפיל לחצי גמר הטורניר הקדם אולימפי, שם הפסיד לפורטו ריקו.

בגאצקיס הוא מאמן שלא חושש לחלום, ולא מתרשם משמות גדולים. לאחר שלטביה הוגרלה מול סרביה, רוסיה, בלגיה, בריטניה וטורקיה, הוא הבהיר שהנבחרת שלו תגיע ליורובאסקט בקיץ במטרה ללכת עד הסוף.

"שמות לא מנצחים משחקים, אלא המוטיבציה והנכונות של השחקנים להקריב. מי שיקריב ישחק", סיפר לאחר אותה הגרלה, "מי שיהיה יותר אגרסיבי הוא זה שינצח ולא אלה שעם השמות. אני אשחק רק עם מי שיבוא בגישה הזו". יאניס בלומס, שחקן נבחרת לטביה נתן גב למאמנו: "היתרון שלנו באליפות אירופה זה בגאצקיס. יש לו ניסיון, הוא מכיר את הכדורסל האירופי ויסייע לנו גם מול יריבות שעל הנייר טובות מאיתנו".

מה שמשך את תשומת הלב בקדנציה הנוכחית שלו בנבחרת הלאומית, הם דווקא עניינים שלא קשורים לכדורסל. את קריסטופס פורזינגיס סביר להניח שכולכם מכירים, ילד הפלא של הכדורסל הלטבי והכוכב הענק של ניו יורק ניקס, שנבחר בחמישיית רוקיז השנה לשעבר, סומן מגילאים צעירים לדבר הגדול הבא בלטביה. הקהל התמוגג, אנשי המקצוע החמיאו, מלבד אחד: איינרס בגאצקיס.

"פורזינגיס ייבחר בדראפט, אין לי ספק בכך", בגאצקיס אמר בקיץ שעבר, "יחד עם זאת, עם כל הכבוד להייפ סביבו לדעתי הוא יכול במקסימום להיות נער מגבות ב-NBA. הוא גבוה, אבל רזה ולא יכול לעשות כלום בליגה הזאת". פורזינגיס ראה את המאמן הלאומי שלו יוצא נגדו ולא הבין ממה אותן אמירות נובעות: "אני לא יודע למה הוא חושב ככה. הוא נתן לי מוטיבציה להוכיח שעשה טעות". 20.1 נקודות ו-7.3 ריבאונדים בממוצע למשחק העונה ממחישים אולי יותר מכל עד כמה הטעות של מי שאמור לשמש את כמאמן מכבי ת"א הייתה גדולה.

"זימן שחקנים לנבחרת לפי סוכנים"
פרשת פורזינגיס הייתה רק ההקדמה לשערורייה הכי גדולה שהייתה בהיסטוריה של הכדורסל הלטבי, כאשר גם שם בגאצקיס עמד במוקד. לאחר ההפסד הכואב לפורטו ריקו בטורניר הקדם אולימפי, שניים משחקני העבר של נבחרת לטביה, קריסטאפס וולטרס וקספרס קמבאלה כתבו מכתב פתוח, אותו פירסמו באמצעי התקשורת בו יצאו במתקפה חסרת תקדים נגד מי שעשוי לשמש כמאמן הבא של מכבי ת"א.

"הפוליטיקה השתלטה על נבחרת לטביה. שחקנים מוזמנים בגלל שלבגאצקיס קשור לסוכן ספציפי", הם תקפו, "אדוארד, בנו של בגאצקיס שמשמש כסוכן, ועוזר המאמן ארתורס סטלברגס מעורבים בפוליטיקות ולא חושבים על טובת הנבחרת. שחקנים חסרי ניסיון מוצאים את עצמם בסגל כדי שהבן של המאמן יקבל רווחים ממכירה עתידית שלהם.

"שחקנים שמיוצגים ע"י הבן של הסוכן קיבלו זימון שיעלה את המחיר שלו וככה הבן של המאמן יקבל יותר כסף ממכירה עתידית שלו. בגצאקיס עצר התקדמות של נבחרת שלמה בשביל מטרות אישיות. ללטביה יש פוטנציאל ללכת עד הסוף, אבל בגלל שהמאמן מושפע מסוכנים, אנחנו לא נצליח. יש לנו את השחקנים המוכשרים באירופה".

"בדקות החשובות של המשחק הוא נותן את הכדור לשחקנים שמיוצגים ע"י הסוכן ולא לוותיקים, בגללו זה לא העפלנו לריו. אוג'ארס סלינס הוזמן אחרי עונה חלשה, רק כדי לשכנע אותו להצטרף לניז'ני, אותה מדריך עוזר מאמן הנבחרת. הכל נובע מפוליטיקות אותן מאפשר בגאצקיס".

גם מבחינה מקצועית היו לשני שחקני העבר של הנבחרת טענות קשות שיכולות לשמש כתמרור אזהרה גדול למכבי ת"א, רווית הקלעים והאגו: "אליפות אירופה האחרונה התאפיינה בכדורסל טקטי עלוב של לטביה. הנבחרת שלנו לא מאומנת, אנחנו רק זורקים בלי אבחנה. בארבע השנים האחרונות אנחנו רק זורקים שלשות ולא עובדים על שום תרגיל. הכדורסל הלטבי מוכשר והוא הספורט הלאומי, אבל חייבים להפריד ממנו את הפוליטיקה".

ייבש בניז'ני את גל מקל והתעמת עם ויקטור ראד
בשנתיים האחרונות הדריך בגאצקיס את ניז'ני נובגורד, עימה העפיל לטופ 16 וגם לחצי גמר פלייאוף ליגת ה-VTB. בגאצקיס הוא מאמן מהסגנון החדש, כזה שמאמין שהתקפה קודמת להגנה, במה שאולי מתאים יותר לסגל של מכבי ת"א. סוני ווימס, אנדרו גאודלוק, סילבן לנדסברג ויתר הסקוררים בסגל הצהוב ישמחו לשמוע שהלטבי מעדיף לתת קרדיט בקבוצות שלו לקלעים, כך למשל טיילור רוצ'סטי תחתיו הפך למלך הסלים של היורוליג.

לאחר שניז'ני ספגה הפסד לקאזאן במסגרת היורוקאפ בשנה שעברה, המאמן סיפק הצצה לסגנון הכדורסל אליו מתחבר: "אני חושב שכדורסל הוא לא רק להגן, אם אתה לא קולע ומייצר סלים, אז אתה לא יכול לנצח. הגנה לא מנצחת משחקים".

יחד עם זאת, גם בקדנציה שלו ברוסיה, בגאצקיס הספיק להתעמת עם לא מעט שחקנים, שיצאנו נגדו לאחר שלטענתם התייחס אליהם בחוסר כבוד. אחד כזה הוא קספרס ברזינס, ששיחק תחתיו בניז'ני נובגורד. הכוכב של נבחרת לטביה, וזה שאמור היה להיות יד ימינו של מאמן מכבי ת"א החדש, החליט לעזוב את הקבוצה בעקבות סכסוך ארוך עם מאמנו בנבחרת, אותו לא היסס לתקוף בהמשך. "עזבתי בגלל הרבה סיבות, אחת מהן היא יחסי האנוש של בגאצקיס. הוא לא כיבד אותי, אחרי שעוזבים את צריך לדעת להגיד סליחה ואני מקווה שהוא יידע לעשות את זה", תקף ברזינס לאחר שחתם בזניט.

כוכב נבחרת לטביה הוא לא היחיד עימו התעמת בגצאקיס, אלא המאמן הספיק גם לריב עם ויקטור ראד. הפורוורד של מכבי ת"א טען כלפיו שהוא סירב להמליץ עליו בפני קבוצות שונות שהתעניינו בו בקיץ, ואף אמר להם שעדיף יהיה לא לצרף אותו. ראד, שאף כינה אותו דו פרצופי, לא לחץ את ידו של עוזר דרושפאקה כשהגיע להיכל בקיץ, וכעת הוא ייאלץ לשתף פעולה עם האדם אותו תיאר כלא אמין.

ראד הוא לא היחיד שלא הסתדר עם בגאצקיס. גל מקל, שקיווה אולי שאחרי עזיבתו של רמי הדר, דברים ייראו אחרת מבחינתו, יכול להיות מודאג מהמינוי הצפוי של הצהובים. "הגעתי לניז'ני בגלל בגאצקיס. אני מכיר אותו טוב מאוד והוא שיכנע אותי לבוא, אני מצפה לאתגר ולשיתוף הפעולה איתו", סיפר שחקן הצהובים במעמד החתימה ברוסיה. 11.7 נקודות ו-20:48 דקות בממוצע, זה המספרים שסיפק מקל אז, שגם אצל בגאצקיס יובש על הספסל, ושימש ככינור שני.

כעת, בגאצקיס צפוי לנחות במכבי ת"א, ושם הוא יעבוד עם קבוצה שתיקח אותו לקצה גבול היכולת. מצד אחד אפשר למצוא את גאודלוק, לנדסברג, ווימס הסקוררים, שמזוהים עם התקפה ויכולים להתאים לפילוסופיית המשחק שלו. מנגד, מה שחסר למכבי ת"א יותר מכל זה משחק הגנה, וניז'ני שלו ספגה 80 נקודות בממוצע למשחק ביורוליג בעונה שעברה. מה שבטוח, אחרי רמי הדר, שנמנע מלדבר וסיפק תשובות קצרות, כעת אמור להגיע להיכל שריף חדש להיכל, שכבר סיפק שורה של אירועים שערוריתיים בעברו. איתו, יש להאמין, אף פעם לא יהיה משעמם.

Tweet to @orabulafia