יוגב אוחיון.
יוגב אוחיון. "צריך להוציא את העגלה מהבוץ" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
Get Adobe Flash player

הכל קרה מהר בשבוע האחרון במכבי ת"א. התבוסה לירושלים, התחושה שמדובר במעידה חד פעמית ואז ההתרסקות הכפולה מול צדביטה זאגרב והפועל ת"א בדרבי. היה מי שאמר במכבי השבוע במרירות שהם גילו את הסיבה למפולת: "אנחנו מפסידים נגד קבוצות שלובשות גופיות אדומות, גם פלמנגו וקליבלנד לבשו אדום, לא רק ירושלים צדביטה והפועל ת"א". ואם לא די בזה, פציעתו של גיא פניני נוספה לרשימת המכות. הקפטן, המנהיג של הקבוצה, אם תרצו 'המכביסט' היחיד בשטח. מי שגם מקצועית תרם וידע להפעיל את סופו, ובנוסף עמד על אחוז מדהים של 46.7 מה-3 עד כה בארבעה משחקים ביורוליג.

הידיעה על הפציעה הקשה מיד אחרי הדרבי, העמידה את הנהלת הקבוצה בפני השאלה, מי ישמש כקפטן עד לחזרתו של פניני? האם הולכים שוב על קפטן זר, דווין סמית' אולי, כפי שהיה עם שון ג'יימס או שמא הולכים על אוחיון? הפור נפל מהר. לא שוב קפטן זר, גם כך הקבוצה נתפסת כ-'אמריקאית' מידי, אוחיון בעונתו הרביעית ימלא את התפקיד.

שמעון מזרחי הודיע לפניני על ההחלטה, ולאחר מכן שוחח עם אוחיון במלאגה, לפני האימון המסכם והודיע לו. פניני כמובן אישר מיד שחברו הקרוב, ושותפו לחדר בנסיעות לחו"ל יקבל את הסרט למשמרת. בראיון מיוחד כקפטן, מדבר אוחיון על מצב הקבוצה, ותפקידו החדש.

"בוודאי שדיברתי עם גיא כשבישרו לי, בראש ובראשונה סיפרתי לו ואז הבנתי שהוא ידע כבר לפני כן שממנים אותי כי שמעון דיבר איתו. אני מפה רוצה לאחל לו רק בריאות. אנחנו מתפללים בשבילו מפה שיחזור כמה שיותר מהר. הוא שחקן מאוד מאוד חשוב לקבוצה גם מקצועית וגם בחדר ההלבשה, הוא מנהיג, והוא יחסר לנו מאוד. מהסיבות המצערות האלה אני קיבלתי את תפקיד קפטן מכבי ת"א, זה כמובן כבוד גדול מאוד".

אוחיון ידוע כמי שלא אוהב לדבר ולא אוהב להתראיין. כשהוא עושה זאת, הוא בדרך כלל ממעט במילים. אולי התפקיד החדש גורם לו להיפתח מעט: "כקבוצה עשינו ביומיים האחרונים שני אימונים מאוד חזקים. ניסינו לדחוף אחד את השני, אנחנו חדורי מוטיבציה, צריכים לצאת מהבוץ הזה כמה שיותר מהר. אנחנו מאמינים ונעשה הכל כדי לנצח הערב".

זו לא הפעם הראשונה שבמכבי יש חילופי קפטנים בגלל נסיבות כאלה. גם בפעם הקודמת פניני נאלץ להעביר את סרט הקפטן, אך מסיבות אחרות לגמרי. אלה היו ימי 'פרשת שולדברנד', אז ההנהלה בין יתר העונשים, גם הפשיטה אותו מהתפקיד היוקרתי. פניני היה נראה על סף תהום מקצועי ותדמיתי, אבל הצליח להתאושש בסופו של דבר. אז, ליאור אליהו קיבל את תפקיד הקפטן במקומו. בקיץ שלאחר מכן, כשאליהו עבר להפועל ירושלים, מכבי מינתה את שון ג'יימס לקפטן, וכשזה נפצע, סרט הקפטן השלים הקפה וחזר לזרוע של מספר 10 בצהוב. כעת, הוא עבר לזרועו של אוחיון.

בתור קפטן אתה מקבל קבוצה במצב קשה. מה הפעולות שעושים כדי להתאושש?
"אין ספק שהערב ההוא של הדרבי היה ערב רע לכולנו. באנו לכאן למלאגה עם רגשות ותחושות רעות מאוד וגם מה שהיה בשדה התעופה, כשהגענו וראינו את אותו שלט שהתנוסס ("אין כבוד") בטח לא הוסיף. התחושה הייתה רעה לראות את זה, הבנו מה עשינו, אבל יחד עם זאת, אנחנו מסתכלים קדימה, מנסים לתפוס ולהרים אחד את השני. ננסה לקחת את האופי שלנו ולבנות אותו כמה שיותר חזק. אני מקווה שנבין שמפה אי אפשר לרדת יותר".

בקיץ 2012 התפוצצה פרשת קובאן. מכבי גילתה בדיעבד שאוחיון 'ברח' מאחורי גבה וחתם על חוזה לא קביל (כך על פי החלטת בורר שמונה בנושא ר.ג.) במועדון הרוסי. במכבי רתחו על השחקן. הם חשבו שהוא בחופשה, בזמן שהוא חתם על חוזה חדש, ראה דירות וסייר בקומפלקס האימונים. הצדדים זרקו רפש זה בזה, אך בסופו של יום הכל נגמר. אוחיון חזר 'הביתה', טען שסוכניו הטעו אותו, ישב במסיבת העיתונאים המפורסמת בה התנצל, ושם את הפרשה מאחוריו. מי היה מאמין שפחות משנתיים לאחר מכן, הוא יוביל את המועדון בתור קפטן.

העובדה שאחרי כל מה שעברת מונית עכשיו לקפטן, מעידה על כך שאתה תהיה שחקן בית במועדון לעוד שנים רבות קדימה?
"אני לא מסתכל על העניין הזה כך. זה בהחלט כבוד גדול מצד ההנהלה כלפיי, שנתנו לי את התפקיד ואני מודה להם מאוד, אבל אני לא מתעסק בעצמי ובמשמעויות של הדבר הזה אלא בקבוצה. לא ב'אני' אלא ב'אנחנו', לראות איך כקבוצה אנחנו יוצאים מהמצב שנקלענו אליו".

מה עושים כדי להתרומם מנטאלית?
"בראש ובראשונה זה להתאמן חזק. אין דרך יותר טובה מהמגרש כד להוציא אותנו מהמצב הזה. כמובן שעשינו גם שיחות אבל מה שיעזור זה ניצחון, זה לאט לאט יבנה את הבטחון שלנו, תוך כדי ניצחונות".

יש תחושה שאנחנו לפני זעזוע. שחקנים מרגישים שהם על הכוונת?
"אני לא רוצה שהם ירגישו ואני לא חושב שכדאי שנרגיש. אני חושב שכדאי שנבוא ונרצה לשחק כדורסל טוב כמו שהוכחנו בתחילת העונה שאנחנו יכולים לשחק. אנחנו צריכים שכולם יבואו עם בטחון בלי שום אבנים בכיסים, פשוט לבוא ולשחק כדורסל".

עד כמה קשה לפגוש קבוצה חזקה כמו מלאגה, עם מאזן של 1:3 ביורוליג עד כה?
"מלאגה היא קבוצה טובה מאוד, עם שחקנים טובים ומוכרים בכל העמדות אבל שוב, אנחנו צריכים להתרכז בעצמנו. התאמנו טוב וחזק, עשינו אסיפת וידאו. עכשיו צריך לבוא אינטנסיביים 40 דקות, עם בטחון, לשחק את המשחק שלנו כי כבר הוכחנו שאנחנו יכולים לנצח במקומות לא קלים".