נדוביץ', בקרוב בצהוב-כחול של מכבי? (GETTYIMAGES) (צילום: ספורט 5)
נדוביץ', בקרוב בצהוב-כחול של מכבי? (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5
Get Adobe Flash player

שלושה הפסדים רצופים, הפרש ממוצע של 20 נקודות, תבוסה היסטורית בארנה ושתי מפלות כואבות ומפתיעות מאוד בהיכל נוקיה - לצדביטה זאגרב ואמש, 78:58 להפועל תל אביב בדרבי. מכבי תל אביב ידעה תקופות לא קלות במהלך השנים האחרונות, אבל נראה כי המשבר הנוכחי עמוק מכולם.

ולצערה של אלופת אירופה המכהנת - זמן לנוח ולעכל את הדברים אין לה. כבר ביום חמישי יפגשו הצהובים את מלאגה למשחק קריטי ביורוליג. מכבי תל אביב המריאה כבר הבוקר (שלישי) לספרד, לא לפני שראתה בנתב"ג מספר אוהדים מחכים לה עם השלט ועליו הכיתוב "NO RESPECT".

זעזוע בצוות המקצועי?
אכזבה רבה קיימת בקרב חברי ההנהלה מהצורה שבה הצוות המקצועי בראשותו של גיא גודס ופיני גרשון מנהל את המשבר. למעשה, בשבוע האחרון לא חל שום שינוי משמעותי ביכולת של השחקנים, שרק ביום ראשון שעבר הושפלו 93:63 על ידי הפועל ירושלים. שעות אחרי המשחק - ולפני ההמראה של הצהובים לספרד - התנהלה שיחה בטונים גבוהים בין המנהל ניקולה וויצ'יץ', הסקאוט אבי אבן והצוות המקצועי.

יש לציין כי על אף האכזבה מהצוות המקצועי, שלא מצליח לממש את הפוטנציאל של השחקנים, השינוי לא ריאלי כרגע - הן משום שמדובר בשני מאמנים שהם בגדר "עסקת חבילה" בעלות גבוהה (לגודס חוזה לשנתיים המוערך בכ-550 אלף דולרים) והן משום שאין אופציה מיוחדת שממתינה בצד. במועדון יקוו כי גודס ישחזר את ההצלחה של דייויד בלאט, שהצליח לצאת לא אחת ממשברים קשים בשנים האחרונות בהיכל נוקיה, כולל אחד קשה במיוחד אשתקד. עם זאת, במכבי מבינים ש"שעון החול" התהפך וכי אם היכולת הזו תימשך במספר משחקים נוספים, כבר לא יהיה מנוס מזעזוע עמוק.

מעמדו של היינס מעורער, נדוביץ' מועמד
במקביל, לא מן הנמנע שמכבי תחליט לרענן את הסגל על ידי החלפת שחקן, אך בכל מקרה לא תעשה זאת לפני המשחק במלאגה. מכבי ת"א מחפשת קומבו גארד גבוה ופאוור פורוורד, בעדיפות לסטרץ' 4. מעמדו של מארקז היינס, שמאכזב משחק אחרי משחק, מעורער ביותר. המנכ"ל ואחד הבעלים, דני פדרמן, והסקאוט אבי אבן ישבו במשך שעות לאחר המשחק עם המאמנים במטרה לדון במצב ובשחקני חיזוק אפשריים, כאשר הבעיה האקוטית היא זהות מחליפו של גיא פניני, שגמר את העונה עם פציעה קשה בגיד אכילס. אגב, פניני עבר הבוקר בהצלחה את הניתוח בבית החולים איכילוב בת"א, ויחל בהמשך שיקום.

בעקבות הפציעה של הקפטן ולאור החוק הרוסי בליגה, מכבי תנסה כמובן לחפש שחקן ישראלי, אלא שהמצב בשוק לא מזהיר מבחינה זו. גל מקל לא צפוי לחזור לישראל, ואופציה אחרת היא זו של מורן רוט, שחקן שכבר היה במכבי ת"א ולא התאקלם היטב. שם נוסף ומפתיע שעלה במכבי הוא דני רובין. מדובר ברכז (1.98 מ') של גליל עליון מהליגה הלאומית שקולע במספרים מרשימים מאז פתיחת העונה.

בתוך כך, לאלופת אירופה יש על הכוונת גם מועמד זר. מדובר בנמניה נדוביץ', גארד סרבי (23, 1.91 מ') ששיחק בעונה שעברה 24 משחקים במדי גולדן סטייט ווריורס. הקבוצה מהליגה הטובה בעולם לא הפעילה את השנה השלישית בחוזהו של נדוביץ', ועל כן הוא יכול לצאת לאירופה בכל שלב של העונה. באירופה דווח כי השחקן מועמד גם לוולנסיה, אבל לא מן הנמנע שיעדיף להגיע למכבי ת"א - קבוצה בכירה יותר - אם זו תגיש לו הצעה.

ניקולה וויצ'יץ' אובד עצות
"מה יכול להיות שוק חוץ מההפסד הזה, שתיפול פצצה בחדר ההלבשה? מכבי אף פעם לא היתה במצב כזה בו הרבה דברים נמצאים בסיכון ואנחנו חייבים להתאושש כמה שיותר מהר כי משימת הטופ 16 לפנינו ואנחנו חייבים להיות חלק ממנו", אמר וויצ'יץ' אחרי התבוסה בדרבי והוסיף: "ההפסדים לירושלים וצדביטה הכניסו הרבה לחץ ואני באמת לא יודע להסביר את מה שקרה לשחקנים. זה שונה מהעונה שעברה ומההפסד שלנו אז בדרבי. בעונה שעברה היו לנו שחקנים עם אופי. אני רוצה שהשחקנים שלנו העונה יוכיחו לי ולקבוצה את מה שהשחקנים בעונה שערה הצליחו להוכיח. הם היו אז במצב קשה. לא כיבדו אותם, קיללו אותם, ירדו עליהם והם עבדו קשה, התעלו וזכו בכל תואר אפשרי ועכשיו זה על הכתפיים של השחקנים שלנו להוכיח שיש להם אופי ולצאת מהמצב הזה".

כשנשאל האם מכבי תצרף לסגל שחקן ישראלי, ענה המנהל: "אתם מכירים הרבה ישראלים טובים שפנויים? גל מקל? תתקשרו אליו תבדקו אם הוא רוצה לבוא. ברצינות, ברור שנצטרך שחקן ישראלי נוסף, אנחנו נשב ונדון בזה אבל נחכה ונראה מה לעשות. אמרתי לשחקנים בפנים מה אני חושב עליהם, הם לא צריכים את התקשורת שתרד עליהם, זו בעיה שלהם, הם צריכים עכשיו להתעלות ולהוכיח לכולם שכולנו טעינו וזו רק תקופה קשה. את המשחק עצמו קשה לי להסביר, החטאנו קליעות פתוחות וקלות ופשוט התרסקנו. כולנו אשמים במצב הזה, העמדנו את עצמנו במצב שעלול להפוך להרסני. הטופ 16 קרוב ועכשיו אנחנו חייבים לעשות הכל כדי להגיע אליו. הפסדנו את הדרבי, הפסדנו לירושלים אבל אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם לא נגיע לטופ 16".

סנטר העבר הקרואטי יודע על מה הוא מדבר. אם מכבי תפסיד למלאגה ביום חמישי, אפשרות ריאלית ביותר לאור איך שהיא נראית לאחרונה, הרי שהמשחק מול לימוז' בשבוע הבא הוא על העליה לטופ 16. אי עליה לשלב הבא ביורוליג היא בגדר קטסטרופה למכבי ת"א - אובדן כסף מזכויות שידור, שלא לדבר על איבוד מנויים לעונה הבאה וכו'. בקיצור, ימים לא פשוטים עומדים לעבור על המועדון הצהוב.