sportFive1028921 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
מכבי ת
מכבי ת"א לא פייבוריטית? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

כבר אז, כשמכבי תל אביב "התנגחה" עם שאר קבוצות הליגה בנוגע לחזרה למגרשים, נראה היה שהיא לא כל כך מעוניינת להשלים את העונה. אבל ספק אם גם היא חשבה שהיא תגיע לסיטואציה כזאת: משחק על עונה שלמה, כבר ברבע הגמר, עם סגל של שמונה שחקנים - וזה בלי לדבר על זהות היריבה.

למעשה, ייתכן שהסגל הפצוע/מורחק של מכבי לדרבי מול הפועל עולה על הסגל הקיים, אבל אם "מגפת הפציעות" של הצהובים הייתה נעצרת ביובל זוסמן - עם כל הכבוד, ויש כבוד - כנראה שהטקסט הזה לא היה נכתב. הרי כל ההיעדרויות שבעולם, לא שוות כדור אחרון בידיים של סקוטי ווילבקין. ועדיין, כשהכוכב הבלתי מעורער שלך עושה שטות ומשלם על כך במשחק הכי חשוב של העונה - ההשלכות הן הרבה יותר קריטיות. זה די והותר כדי להכריז שהצהובים כבר לא כל כך פייבוריטים? בוא נבחן את הדברים לעומק. 

מכבי ת
מכבי ת"א בסגל טלאים (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

תחילה, רק כדי לסבר את האוזן, אלה שמות הנעדרים: סקוטי ווילבקין, אלייז'ה בראיינט, קווינסי אייסי, עומרי כספי, ג'ון דיברתולומאו ויובל זוסמן. ומי נשאר? אנג'לו קלויארו, אות'לו האנטר, סנדי כהן, דני אבדיה, טיילר דורסי, ג'ייק כהן, פרדריק בורדיון, אמארה סטודמאייר ודורי סהר. במילים אחרות: המון "שחקנים משלימים", מעט מאוד שחקנים שהיית נותן להם כדור אחרון בדרבי שעלול להפוך להיסטורי, ובעיית גארדים עמוקה במיוחד.

וגם אם סהר פתאום יווכח ככוכב הבא של מכבי ת"א, אבדיה יחזור לסורו ודורסי ייכנס לנעלי ווילבקין כמו כפפה ליד - האם יש למכבי מספיק כישרון בעמדות הגארד כדי להיראות כמו מכבי? ומה יקרה אם תיווצר סיטואציה דומה למשחק הראשון, מי ייקח את הכדור האחרון? ובכן, למזלה של מכבי ת"א הוא שגם הפועל ת"א לא מצטיינת בכדורים אחרונים לאחרונה, אבל כך או אחרת, היא תאלץ להסתמך על חסדיהם של דורסי ואבדיה - שניים שעוד לא עמדו במבחן כזה במדים הצהובים.

מצד שני, למכבי, כמו תמיד, יש יתרון בתוך הצבע - כי ציוות של אות'לו האנטר ואמארה סטודמאייר תמיד יהיה גדול על הליגה הצנועה שלנו. אבל צריך לזכור: מכבי של ספרופולוס אף פעם לא הבריקה עם מהלכים התקפיים יוצאי דופן, היא בעיקר נשענה על יכולת אישית של ווילבקין, דורסי ואחרים. ומשהו בי אומר לי שגם הפעם היא הייתה עסוקה בהכנת כתב הגנה לוועדת המשמעת, ופחות בהכנת תרגילים.

לתוך כל זה, אפשר לצרף את הצוות המסייע המאולתר של ספרופולוס - בראשותם של קלויארו, צמד הכהנים ובורדיון. ארבעה שחקנים, אולי מלבד ג'ייק כהן, שלא היו בתכניות אילולא הקורונה/פציעות. נכון שקלויארו כבר מזמן הפך לחלק אינטגרלי ברוטציה, אבל האם זה יכול לעבוד בלי סוללה של יוצרים לצידו? ספק גדול, הרי מדובר בשחקן שבעיקר ניזון מתנועה ללא כדור. ומה לגבי סנדי כהן ובורדיון? ובכן, רב הנסתר על הגלוי.

זה הזמן של הפועל ת
זה הזמן של הפועל ת"א (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מהצד השני, הפועל, זו שבפתיחת השנה התפרקה משחק אחרי משחק, פתאום מרגישה עליונות במקומות מסויימים על קבוצה שהייתה מועמדת לפיינל פור היורוליג עד לא מזמן. בעוד ספרופולוס ינסה להסתדר על שלושה וחצי גארדים, שבתחילת העונה רק אחד מהם היה נכנס לרוטציה במשחק מהסוג הזה - קאסטריטיס יהנה משלושה גארדים עם יכולת אישית גבוהה שנמצאים בשיא כושרם, ועוד כמה מחליפים לעת הצורך. ואם היווני מהצד האדום יצליח למנוע מדורסי את הכדור - ויש לו את הכלים לכך, ראה ערך הגנתי ים מדר - אזי שהיווני בצד הצהוב יהיה בבעיה חמורה בהובלת הכדור.

לכן, גברותיי ורבותיי, אפשר להגיד בעדינות שהפועל ת"א מגיעה לדרבי השלישי בסדרה עם תחושה קלה מאוד של פייבוריטיות. או לפחות מרגישה שהשד לא כזה נורא. האם זה מספיק כדי לתפוס את הצהובים עם המכנסיים למטה כבר ברבע הגמר? אוטוטו מתחילים.