sportFive715754 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"שאב מהיסודות של סן אנטוניו" (getty) | צילום: ספורט 5

מאז שעזב את מכבי ת"א, נבן ספאחיה הסתובב ברחבי אירופה ויאמר לזכותו שכמעט בכל הקבוצות שאותן אימן (ויטוריה, ולנסיה, פנרבחצ'ה וציבונה) השאיר אחריו תואר בארון הגביעים. ב-2014 הוא עזב את היבשת ונסע לאמריקה, שם השתלב בצוות המאמנים המרשים של מייק בודנהולצר באטלנטה.

כעת הוא חוזר לצהובים אחרי שלא שימש כמאמן ראשי כבר 4 שנים. לפי הפרסומים, וויצ'יץ' וספאחיה אמורים להיות האחראים הבלעדיים על בניית הסגל של הצהובים. בהיבט הזה, למאמן יש היסטוריה מוצלחת. למרות שבתקופתו במכבי שיחקו בה כמה מהזרים הפחות מוצלחים במילניום הנוכחי (רודני ביופורד, נואל פליקס וגוראן ירטין), ב-2009 הביא את ננדו דה קולו משולה הצרפתית לוולנסיה, כשהגארד הוביל את קבוצתו לזכייה ביורוקאפ באותה עונה. בכלל, לאורך כל השנים עמד לרשות המאמן סגל שחקנים מרשים ביותר.

הרבה מים עברו בנהר מאז שספאחיה עזב את מכבי ת"א, אך בישראל יש מי ששמרו איתו על קשר ועקבו מקרוב אחרי הקריירה שלו. עוזרו במכבי ת"א, דני גוט ושרון דרוקר, שמבלה לא מעט במחנות קיץ של ה-NBA בארה"ב, סיפרו קצת על ספאחיה האדם, ניתח מקצועית את ההגעה ושלח מסר מרגיע לאוהדים הצהובים.

"אני בטוח שנראה ספאחיה טוב יותר מזה שראינו בפעם הקודמת, הוא צבר הרבה ניסיון מאז. עבדתי עם הרבה מאמנים, אבל אין ספק שזה האיש שהכי נהניתי ולמדתי ממנו", גוט סיפר, "בשונה ממאמנים מלאי אגו, נבן הוא כזה שפתוח לביקורת ורוצה להשתפר כל הזמן. לאורך הקריירה הוא תמיד אהב לשחק עם שחקנים צעירים ולתת להם את הבמה. כך למשל הוא נתן קרדיט לליאור אליהו ויותם הלפרין שכבר בגיל צעיר היו שחקני חמישייה בקבוצת צמרת ביורוליג - אני לא זוכר מאמן אחר במכבי ת"א שהסכים לעשות דבר כזה".

איזה סגנון משחק נראה מספאחיה?
גוט: "הוא אוהב משחק של ריצה, משחק פתוח והתקפי. אני חושב שאחת מהתכונות של מאמן טוב זה גם לדעת להתעלם מדברים, וספאחיה הוא כזה. אני זוכר שפעם אחת בחדר ההלבשה אחד השחקנים התפרץ לעברו ונבן התעקש שהוא יסיים את דבריו ורק אז דיבר. בישראל אנחנו רגילים לדיקטטורה כזאת, והוא לא כוחני, זו הדרך שלו להפיק מהשחקנים את המקסימום. שלא תטעו, נבן קבע תמיד הכל, אבל במקביל נתן לכולם תחשוה שהם חלק שהם מעורבים במשהו גדול יותר".

דרוקר: "אני חושב שנבן יצק לעצמו הרבה מהיסודות של סן אנטוניו ואטלנטה וזאת אחרי שעבד במשך שנים עם מייק בודנהולצר. נבן מאמין בכדורסל קבוצתי, של כדור שזז המון, תרגילי פיק אנד רול וזריקת שלשות".

יסתדר עם הלחץ במכבי? (getty) (צילום: ספורט 5)
יסתדר עם הלחץ במכבי? (getty) | צילום: ספורט 5

איך ספאחיה בוחר את השחקנים?
גוט: "מדובר במאמן עם קשרים בכל מקום בעולם. ממחנות הקיץ ועד למדינות קטנות באירופה. הוא ידע לבחור את השחקנים והיה מאוד מעורב בתהליך הזה. אני מאמין שגם עכשיו הוא ידרוש להיות מאוד מעורב בתהליך הזה".
דרוקר: "יש לו קשרים ב-NBA. יש לו גישה ללא מעט דו"חות סקאוטינג שלאחרים אין. ככה למשל הוא הביא את וויל ביינום. אני מאמין שגם עכשיו הוא יוכל להביא שחקנים שמאמנים אחרים לא".

למה לדעתך מכבי ת"א בחרה בו?
גוט: "אני חושב שזו אחת מהקבוצות הלחוצות באירופה. מדובר במקום שקשה להסתגל עליו ודווקא כאדם שהיה בתוך המערכת, נבן יוכל ללמוד ולהשתפר. כשאתה מביא מישהו מחו"ל, לוקח לו זמן להסתגל. נבן מכיר את המערכת, יודע מי הנפשות הפעולות ויוכל להתחבר במהירות. ראינו בירושלים כמה זמן לקח לפיאניג'אני להטמיע את הגישה שלו, כאן אני מאמין שיהיה אפשר לדלג על השלב הזה".

דרוקר: "יש לו ניסיון אירופי. הוא בן אדם שנוח לעבוד איתו. מדובר במאמן קרואטי שיכול לתקשר עם ניקולה בצורה טובה. אני חושב שהשילוב שלו עם גודס יוכל להכניס אותו לעניינים במובן הישראלי, הם עובדים נהדר ביחד. ספאחיה התחיל כאופציה שניה/שלישית והפך לאופציה ראשונה. זה הכל טיימינג בחיים".