(צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
הקבוצות יחזרו לאימונים במאי? (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הקבוצות יחזרו לאימונים במאי? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

המוסד לבוררות של פיב"א (BAT) פרסם היום (שני) את הקווים המנחים שלו בכל הנוגע לסוגיית שכר השחקנים והמאמנים בזמן משבר הקורונה. במסמך שהתפרס על פני שישה עמודים נכתב כי בחוזים מובטחים ללא אפשרות יציאה, ככלל, אין התייחסות להשלכות הכלכליות שהעולם חווה כעת בעקבות הנגיף, וכי המוסד לבוררות מכיר בכך ששני הצדדים חייבים לשאת בהשלכות של אי העמידה בחוזים.

"אם עונת המשחקים 2019/2020 תתארך מעבר לתאריך הסיום המקורי בליגות המקומיות - הצדדים יהיו מחויבים לחוזים עד סיומה הרשמי של העונה, אלא אם בחוזה צוין תאריך סיום ברור לתום החוזה... תנאים נוספים כגון דיור, כלי רכב, ארוחות וביטוחי בריאות ימשיכו להיות מסופקים וממומנים ע"י המועדונים". במסמך נכתב עוד כי בונוסים שהיו אמורים להינתן לפני עצירת הליגות חייבים להיות משולמים כחוק, למעט מענקי אליפות שיהיה נגזרת של התקציבים העתידיים של הקבוצות.

המוסד לבוררות ניסה לנסח קריטריונים אחידים בנוגע לקיצוצים של חוזים קיימים וקבע כי כל חוזה ששוויו עד 2,500 יורו בחודש יקוצץ בעד 20%, וכי חוזים של מעל 2,500 יורו בחודש יכולים לעבור קיצוץ של לפחות 50%, בכפוף למו"מ. המוסד הבהיר כי במקרים של חוזים נמוכים תהיה נטייה לפסוק לטובת מקבל השכר, ובכל מקרה המוסד מעודד את כל הצדדים להגיע לפתרונות מוסכמים באופן הדדי לפני הפנייה לבוררות. במסמך הובהר כי שחקנים מחויבים לשמור על כושר גופני ראוי ולהשתתף בכל מסגרת קבוצתית אם המצב מאפשר.

בעניין אחר, איגוד הכדורסל שלח היום למשרד הספורט את תכנית האימונים המוצעת, שנכתבה על ידי פיני גרשון, טל נתן, אנשי מקצוע נוספים ובפיקוחו של עמוס פרישמן יו"ר הוועדה המקצועית. מטרת התכנית היא להחזיר באופן הדרגתי את קבוצות הכדורסל בגילאים השונים לפעילות, כשהשלב הראשון הוא חזרה לאימונים בתחילת חודש מאי.