sportFive805314 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
מקי. עשה שינוי קיצוני (דני מרון) (צילום: ספורט 5)
מקי. עשה שינוי קיצוני (דני מרון) | צילום: ספורט 5

מאז שהוקמה מחדש בליגה ב', להפועל תל אביב יש סוג של צ'ק ליסט. חלקה כבר בוצע - עליות ליגה, פלייאוף, ניצחונות על מכבי תל אביב, אולם ביתי חדש וקבוע. אתמול (שני) האדומים השיגו עוד וי יוקרתי במיוחד: ניצחון בדרבי, בפעם הראשונה, בדרייב אין, שנפתח בינואר 2015. השחקנים של דני פרנקו הרימו ראש אחרי התקופה הרעה, של חמישה הפסדים בשישה משחקים, והשלימו ניצחון ליגה כפול על היריבה העירונית.

1. הסיבוב הבא
"זה היה משחק חשוב בלי קשר לעובדה שזה היה דרבי", אמר אחד מגיבורי הערב, תומר גינת, שסיים עם 19 נקודות. "מה שהיה פה בסיום המשחק מצביע כמה המועדון הזה מיוחד. אנחנו מאוד שמחים מהניצחון הזה, אבל כדי למנף אותו, נצטרך לחזור להתרכז מהר כדי לתת סיבוב שלישי טוב".

הפועל סיימה את הסיבוב השני במקום החמישי - ולא מדובר בדבר של מה בכך עבורה. מאז ההפסד לנס ציונה היה במועדון חשש גדול מלסיים במקום השביעי - דבר שהיה מביא למשחק בית אחד פחות בסיבוב השלישי ולו"ז קשה בהרבה. המקום החמישי קבע שלאדומים שישה משחקי בית וחמישה משחקי חוץ, כאשר שניים מהמפגשים היותר אקטרטיביים - הפועל חולון (29.4) והפועל ירושלים (6.5) ייערכו בדרייב אין. בתווך, יתקיים הדרבי בהיכל, ב-3.5.

2. פניית פרסה עם מקי?
זה היה ניצחון שכיכבו בו דווקא השחקנים המושמצים של התקופה האחרונה. בראש ובראשונה זה היה מאט האוורד, שסיים כקלע המוביל עם 20 נקודות, לצד שישה ריבאונדים ומלחמה גדולה מתחת לסלים. סביב האוורד, שסבל במהלך העונה ממספר פציעות, היו לא מעט רחשים לאורך הדרך, אך דני פרנקו, שהאמין בו גם בתקופה הפחות טובה שלו, בא על שכרו אתמול ויקווה לראות את הסנטר הפותח שלו שומר על יציבות בהמשך.

סיפור מעניין לא פחות הוא טיי מקי. מאז ההפסד לנס ציונה, התקבלה החלטה עקרונית להיפרד ממנו והואצו החיפושים אחר רכז שיחליף אותו. עם המשקולת הזו הוא עלה לשחק בדרבי, אבל ב-24 דקות, הוא קלע שש נקודות, קטף חמישה ריבאונדים והכי חשוב - מסר שמונה אסיסטים.

בהפועל היו מאוד שבעי רצון מהיכולת מקי, ששלט בקבוצה ובקצב המשחק היטב, וציינו כי בכל פעם שהוא טוב, הפועל גם מנצחת. נכון לעכשיו, המשחק הזה משפר במעט את מעמדו של מקי, ואף צפוי לגרום לראשי המועדון לחשוב לגביו בשנית ואולי גם לתת לו הזמנות נוספת. כך או כך, הפועל טרם מצאה מחליף ראוי - כזה שיסכים להגיע לישראל בחוזה לחודשיים.

בנקס חוגג בדרך למפגשים ביתיים מול חולון וירושלים (דני מרון) (צילום: ספורט 5)
בנקס חוגג בדרך למפגשים ביתיים מול חולון וירושלים (דני מרון) | צילום: ספורט 5

3. הליגה שלהם
מיד בסיום המשחק, על רקע תמונות האקסטזה מהפרקט וביציעים, פרנקו היה יותר רגוע, יותר מתון. הוא אפילו דיבר על "תחושת חמיצות" מהמצב הכללי של הפועל ת"א בטבלה. כי גם האדומים יודעים, שלנצח בדרבי זה אולי הדבר המתוק ביותר, אבל מבחינה מספרית - זהו ניצחון רגיל, ככל הניצחונות.

האדומים ניצחו העונה את מכבי ת"א (פעמיים), את הפועל ירושלים וגם את הפועל חולון, כך שהם למעשה היחידים שגברו על כל שלוש הראשונות. העניין הוא, שכדי לרשום עונה מוצלחת באמת, צריך לדעת לנצח גם את הקבוצות שנחשבות ל"קטנות" יותר ועשו להפועל את הנזק הגדול ביותר העונה.

"מתחילת העונה מדברים עלינו כקבוצה מוכשרת שצריכה להיות בפיינל פור,  אבל כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים לבוא לכל משחק כמו שבאנו למשחק הזה, אגריסיבים ונחושים", סיכם גינת. "רק אם נעשה את זה אז נמצא את עצמנו בסיטואציה טובה העונה. כי אם ננצח את מכבי ונפסיד לדוגמה לנס ציונה, אז לא נביא את עצמנו לסוף העונה בצורה טובה".

המבחן של הפועל יתחיל כבר בשבוע הבא, במחזור הראשון של הסיבוב השלישי, אז היא לא תפגוש את אחת משלוש אריות הליגה. היא תשחק מול הקבוצה שתסיים במקום השמיני ורק בערב היא תדע מי זו תהיה, בהתאם לתוצאת המשחק הדחוי בין הפועל אילת לנס ציונה. ניצחון אילתי יסדר לאדומים מפגש מול מכבי ראשון לציון וקית' לנגפורד, ניצחון של נס ציונה יקבע להם משחק מול גלבוע/גליל, קבוצה שכבר ניצחה אותם פעמיים העונה.

הקהל האדום היה מתון יחסית (דני מרון) (צילום: ספורט 5)
הקהל האדום היה מתון יחסית (דני מרון) | צילום: ספורט 5
4. דרבי שקט
מעבר לניצחון הגדול, בהפועל יצאו מרוצים מאוד מהעובדה שבניגוד לדרבי הקודם, המשחק הזה עבר בשקט יחסי. נכון, הקללות המכוערות לעבר רגב פנאן שוב נשמעו, בעיקר במהלך המחצית - אך עמי ביטון הרגיע אותו ואנשי האבטחה שהיו במקום חצצו בינו לבין הקהל האדום. פרט לרגע אחד בו מאמן הכושר של מכבי תל אביב איבד את קור רוחו וענה לאחד האוהדים שקילל אותו - "תהיה בשקט", לא נרשמו אירועים חריגים. בהפועל ציינו לטובה את חברת האבטחה TQS, שאנשיה שמרו היטב על הסדר במשחק ואף מנעו קטטה בסיום באיזור החיכוך בין הקהלים, בחניה שמאחורי השער הדרומי.