הכתובת היתה על הקיר. צפו בראיון עם דני פדרמן
הכתובת היתה על הקיר. צפו בראיון עם דני פדרמן | צילום: ספורט 5
כרוניקה של כישלון ידוע מראש (אלן שיבר)
כרוניקה של כישלון ידוע מראש (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

יומיים אחרי ההדחה בחצי גמר הפלייאוף, הלם היא לא המילה שמאפיינת את מכבי תל אביב. אף אחד אמנם לא ציפה לקריסה כזו מול הפועל אילת, שחזרה מפיגור 2:0 בסדרה והדהימה במשחק המכריע בהיכל, אבל הכרוניקה של הכישלון היתה שם כל הזמן. זו היתה עונה מלאת פציעות, חסרת חיבור, כזו שהתנהלה כשברקע כתובת ענקית על הקיר.

עכשיו הצהובים מנסים ללקק את הפצעים, לחשוב על הדרך שהובילה לאובדן האליפות ולבנות מחדש. "אין ספק שאחרי שהפסדנו את המשחק השלישי והסדרה התפתחה לאן שהתפתחה, זה היה באוויר", הודה מנכ"ל מכבי דני פדרמן באולפן "יציע העיתונות, "לא צפינו את זה לפני חודש, ואני גם לא חושב שכמכביסט, ואני מגדיר את עצמי ככזה, זה משהו שעובר בקלות או מתקבל על הדעת. זה לא סוד שזו לא אחת העונות המוצלחות שלנו ושהסגל לא התחבר בצורה יוצאת דופן".

"לאנשים יש זכרון קצר ולעונה יש עליות וירידות. אנחנו היינו בעלייה בשלב מוקדם מדי, הפוך ממה שקרה לירושלים, שהיתה לה תקופה קשה לפני כמה חודשים", הוסיף פדרמן, "החודשיים אחרונים שלנו היו במומנטום שלילי אז זה הטעם שנשאר. אם היית מסתובב ברחוב לפני כמה חודשים ושואל מכביסטים אז היתה אווירה מאוד חיובית, כולל אנשים שכתבו ופירשנו".

"ניקולה לא אשם" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

פדרמן נשאל אם ההשתלטות של ניקולה וויצ'יץ', מנהל הקבוצה, היתה הבעיה המרכזית וענה: "קודם כל השתלטות זאת מילה גסה. ניקולה לא השתלט על המועדון. הוא קיבל תחומי אחריות וקיבל סמכויות, שהוא לקח אותן בשתי ידיים. כולנו אבות של הניצחונות וכולנו אבות של הכישלון, והעונה היא כישלון אם הפסדנו בחצי הגמר. זה קצת טרי וצריך לשבת עוד כמה ימים ולקבל מסקנות. על חוסר ההצלחה השנה יש אחריות לבעלי המניות, לאנשי הצוות המקצועי, למנהלים ולשחקנים. אם ווייצ'יץ' אשם אז הוא גם אחראי על האליפות בשנה שעברה? השנה לא היו עוד אנשים במערכת? ניקולה לא עשה שום דבר שונה שהוא לא עשה בשנה שעברה".

אחת הביקורת הגדולות על מכבי היתה החיזוק, או ליתר דיוק היעדר התגובה על פציעות של שחקני מפתח. "אחרי הפציעה של פניני, ההערכה היתה שעם לנסדברג והישראלים הקיימים אפשר להסתדר", הסביר פדרמן, "הפציעה של פניני לא גרמה לנו להרים דגל אדום. בפציעה של לנדסברג ההערכה היתה שתוך חודש וחצי הוא חוזר. הוא חזר מוקדם וזה לא הסתדר. איזה ישראלי בינואר-פברואר היה אפשר להביא שיכול היה לחזק לך את הסגל?".

פאנל הציע הקשה שוב, והפנה לפדרמן את הטענה לפיה בעבר למאמן מכבי תל אביב היתה מילה חזקה יותר בנוגע להבאת שחקנים וצוות מקצועי לצידו. "אתם באמת חושבים שבאנו לגיא ואמרנו לו שהעוזר שלו זה פיני ותתקדם?", ענה פדרמן, "כשדייויד בלאט היה מאמן גודס לא היה המועמד הראשון שלו, והצוות הזה זכה באליפות אירופה. אין פה דיקטטורה. באופן עקרוני מה שקרה השנה לא הצליח, אבל השילוב בין גודס לפיני עבד מצוין במשך תקופה ארוכה. השאלה איך מודדים הצלחה".

אז איפה מכבי טעתה ומה הלקח שלה לעונה הבאה? תשובת המנכ"ל: "אני קצת מצטער שלא הצלחנו להשאיר את טייריס רייס. זו חוכמה בדיעבד, אבל כשרצינו להשאיר אותו זה כבר היה מאוחר מדי. בחודש וחצי הוא עשה כזה מהפך, שעד שבאירופה הבינו מה הוא שווה זה היה מאוחר. התקבלו החלטות לגבי שחקנים שלא סיפקו את הסחורה. חיפשנו, רצינו להביא ישראלי חוץ ממקל שהיה פנוי בשוק. מספר האפסים שהיום צריך לשים כדי ששחקן יבוא, זה משהו אחר ממה שהיה פעם. היום לשחקנים יש את כל אירופה וגם את ה-NBA".

אז גיא גודס יישאר במכבי למרות שווייצ'יץ' מדבר על מהפכה בצוות האימון? "הוא לא דיבר על מהפכה, בתקשורת דיברו על מהפכה", התעקש פדרמן, "ההחלטה על גיא גודס התקבלה כבר לפני שנה, במטרה שהוא יהיה פה תקופה ארוכה. יחד עם זאת, אף אחד לא שקרן, ממשחק למשחק אתה נבחן במבחן התוצאה. נשב ונדבר איתו ונדבר על מה אפשר לעשות אחרת ואם הוא יכול היה לעשות דברים אחרת. לדעתי התשובות שלו יספקו אותנו והוא יישאר איתנו".

"גם עם פיני גרשון נשב ונראה", סיכם פדרמן את הדיון עם מבט לעבר עתידו של עוזר המאמן, "אין לי מושג. אני חושב שהשילוב ביניהם היה טוב אבל אני לא יודע מה הציפיות שלו ומה הוא רוצה".