איך הצהובים החבולים יקומו מזה? (אלן שיבר)
איך הצהובים החבולים יקומו מזה? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
גודס ימשיך לשרטט מהלכים בהיכל? (אלן שיבר)
גודס ימשיך לשרטט מהלכים בהיכל? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

הלם ותדהמה במכבי ת"א נוכח ההפסד אמש (רביעי) להפועל אילת וההדחה מהקרב על אליפות המדינה. בפעם השנייה בתולדותיה ולראשונה מאז שנת 1993, מכבי ת"א מודחת כבר בשלב חצי גמר הפלייאוף, ועושה זאת מול יריבה שעל הנייר היתה נחותה, יריבה אותה ניצחה 5 פעמים במהלך העונה, כולל פעמיים בתחילת הסדרה.

במכבי עדיין לא עיכלו את ההפסד, ויתכנסו בהקדם לישיבה עם הצוות המקצועי בהקדם. הסוגיה הראשונה היא כמובן עתידו של המאמן גיא גודס, שמחזיק בחוזה ללא יציאה גם לעונה הבאה. קבוצת הבעלים הוותיקה של מכבי - דייויד פדרמן, אודי רקנאטי, ושמעון מזרחי - תומכים בהשארת גודס. יותר כך, השלושה כבר הודיעו למאמן כי הוא ממשיך, ושיחות על בניית הקבוצה בעונה הבאה כבר החלו.

אלא שבמכבי תל אביב אין תמימות דעים לגבי גודס. למרות התמיכה הגורפת מצד ותיקי ההנהלה, יש מי שטוען כי דרוש חריש עמוק. אחד כזה הוא מנהל הקבוצה ניקולה וויצ'יץ', שמנסה לדחוף להחתמת מאמן זר. על פי התכנית של ווייצ'יץ', כוכב מכבי לשעבר, יש לבצע מהפכה בצוות המקצועי כדי להרים את המועדון מהקרשים.

פלא שהוא מזייף בשבועות האחרונים? פארגו (אלן שיבר)
פלא שהוא מזייף בשבועות האחרונים? פארגו (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בנוסף לעובדה שגודס חתום לעוד עונה, ברור כי הרבה אלטרנטיבות אין. עוזרו של גודס, פיני גרשון, לא יחזור לעמדת המאמן כפי שהבטיח כשמונה בתחילת העונה, והאופציות האחרות הן מאמן זר, כפי שרוצה וויצ'יץ', או פנייה למאמן הנבחרת ארז אדלשטיין, שמקצועית אין ספק כי הוא מתאים לתפקיד, אך ספק אם הקרקע נוצרה לקשר שכזה. מכבי תודיע בקרוב רשמית על כוונותיה כדי לפזר את הערפל.

רוצ'סטי חתום ל-3 שנים, סימני שאלה גדולים סביב ההתנהלות מול פארגו

טיילור רוצ'סטי (בן 30, 1.83 מטר) חתום במכבי ת"א ל-3 השנים הקרובות והוא יחליף את ג'רמי פארגו בעמדת הפוינט גארד המוביל. החוזה הוא על בסיס שנתיים, עם אופציה לשנה שלישית, בסכום כולל של 2.7 מיליון דולר נטו. מכבי לא תממש את האופציה על פארגו וכבר קיבלה החלטה להיפרד ממנו. רוצ'סטי, שסיים את העונה החולפת עם ניז'ני כקלע המצטיין ביורוליג, עם 18.9 נקודות בממוצע, ילבש צהוב בעונה הבאה.

על העניין שמכבי גילתה ברוצ'סטי פורסם לראשונה באתר ערוץ הספורט, כאשר נחשף כי הסקאוט אבי אבן נסע להיפגש איתו, כמו גם עם גל מקל וטריי טומפקינס אחרי אחד ממשחקיה של ניז'ני ב-VTB. קצת לאחר מכן פורסם ביוון כי רוצ'סטי כבר סגר בתל אביב והמנהל המקצועי של ניז'ני חזר על הדברים בראיון סיכום עונה כשציין שהגארד ישחק בישראל. מכבי סירבה להתייחס אז לדברים, אולם הידיעות שרצו מעבר לים הגיעו באופן טבעי גם לפארגו, והפוינט גארד שאמור היה להוביל את הצהובים לאליפות קיבל מכה חזקה לאגו.

פארגו נפגע מאוד מכך שלמעשה הוא שומע מהתקשורת על שחקן שיונחת בקרוב מאוד על העמדה שלו. בשבועות האחרונים הוא שוחח עם מקורביו וסיפר להם עד כמה הוא מוטרד מהעניין, והדברים הגיעו לכך שגיא גודס ערך איתו שיחה אישית שפרטיה נותרו חסויים. לא ברור אם באותה שיחה הודה המאמן בפני פארגו כי אכן רוצ'סטי חתום. נשאלת השאלה מדוע מכבי התנהלה בצורה קלוקלת, ולא הודיעה כי היא תומכת בכוכב שלה, כדי לעזור לו לסחוב אותה לתואר אליפות נוסף? בדיעבד, הביטחון הפגוע של פארגו "תרם" לא מעט לקריסה של מכבי מול אילת.

תככים בצוות המקצועי (אלן שיבר)
תככים בצוות המקצועי (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

נראה שבהתנהלות הזו מכבי יצרה חרב פיפיות, ופגעה בשחקן היחיד שיכול להיות שם בשבילה בישורת האחרונה של העונה. אחרי שסילבן לנדסברג ודווין סמית' נפצעו, הצהובים האריכו את חוזיהם ונתנו להם להרגיש רצויים. את זה לא השכילו לעשות עם פארגו, והסוף ידוע. אגב, מכבי צריכה להודיע לפארגו עד ה-5 ביולי אם היא מממשת את האופציה עליו. מבחינתו של פארגו היא כבר הודיעה, ואולי זו הסיבה ליכולתו הפושרת במשחקים האחרונים בסדרה.

ההתנהלות של מכבי תל אביב הזכירה טלנובלה. נתק וכעסים שררו בין עוזר המאמן פיני גרשון ומאמן הכושר אבי קובלסקי כמיקשה אחת, לבין המנהל המקצועי ניקולה וויצ'יץ'. גורמים במועדון סיפרו כי ניקולה אמר לחברי ההנהלה כי הוא לא מרוצה מההתנהלות של קובלסקי, והדבר הוביל לנתק גדול. לאחר מכן השניים שוחחו כדי לסלק את המשקעים, אבל מטבע הדברים תהום עדיין פעורה ביניהם. בכלל, כעסים גדולים קיימים כלפיי וויצ'יץ' וההתנהלות שלו העונה כמנהל הקבוצה. יש מי שטוען שהיה טוב אם הכספים שהוקצו לעירוני ר"ג, הקבוצה בה משחק דראגן בנדר, מי שנחשב לכוכב העתיד, היו מוקצים למקומות אחרים ויעילים יותר. על פי ההערכות לא מבוססות, מכבי השקיעה השנה למעלה מ-2 מיליון שקל במכבי ר"ג ובפרויקט בנדר.

על פי אחד הסיפורים שרצו העונה במכבי, אחד הגורמים במערכת עבר במקרה ליד חדרו של וויצ'יץ בהיכל מנורה, ושמע את המנהל משוחח בטלפון עם סוכנו מארוציו בלדוצ'י, על האפשרות ששאראס יגיע בעונה הבאה לתפקיד עוזר המאמן. הדברים לא אומתו, ויכול להיות שהם אכן לא נכונים, אבל עצם העניין שסיפור כזה מסתובב במועדון בזמן שפיני גרשון עדיין עובד ונמצא במערכת, מדגים את חוסר האמון השורר בתל אביב. אגב, סוכנו של שאראס הוא גם סוכנו לשעבר של וויצ'יץ', סוכנו של דראגן בנדר וסוכנו של גל מקל.

פיני ככל הנראה יעזוב את המועדון, ומועמדותו של שאראס למכבי תלויה בזהות המאמן הבא. אם גודס נשאר, שאראס לא יוחתם. כאמור, אם שואלים את וויצ'יץ', מכבי צריכה שינוי מהקצה אל הקצה. מלבד העדפתו להחתים מאמן זר, ניקולה רוצה לראות את אבי קובלסקי ופיני גרשון מחוץ למערכת ומעוניין לשנות את כל שיטת העבודה על ידי כנסת דם חדש.

כוכב גזיאנטפ בדרך?

נמשיך בסקירת מצב הסגל. יוגב אוחיון יחתום בימים הקרובים על חוזה חדש ל-3 שנים, אחרי שהתנאים עימו כבר סוכמו. מרקז היינס המאכזב ישוחרר, כך גם נייט לינהארט. המו"מ עם גל מקל יימשך, והוא יבהיר למכבי עד ה-7 ביולי אם הוא מגיע ומצטרף ליוגב אוחיון. קורי היגינס, ששיחק השנה בגזיאנטפ הטורקית וקלע 16 נקודות בממוצע, הוא המועמד המוביל להחליף את היינס.

מכבי לא תפעל על מנת להחתים את דגן יבזורי, מאחר שיש לה את סילבן לנדסברג וגיא פניני שחוזרים מפציעות בעמדת הקלעי הישראלי. דווין סמית' חתם על חוזה חדש ל-3 שנים וכמובן ממשיך במועדון. בעמדת הפאוור פורוורד ימשיך בריאן רנדל, ג'ו אלכסנדר ישוחרר ומכבי ת"א תחפש שחקן בעמדה עם קליעה. הניסיון להנפיק אזרחות ישראלית לאלכסנדר לא צלחו. הפורוורד של אלבה ברלין, ג'מאל מקלין, מועמד. בעמדת הסנטר, מכבי לא תממש את האופציה על סופו והוא ישוחרר. הצהובים יחפשו להביא סנטר משמעותי, כאשר בובאן מריאנוביץ' הענק הוא אחת האופציות, אך הוא צפוי לסגור באחת מקבוצות ה-NBA.

בנוסף, הצהובים יחכו לראות אם אלכס טיוס משלם את ה"בייאאוט" בסכום של 175 אלף דולר ועוזב את מכבי. הוא צריך להודיע למכבי אם הוא עוזב עד ה-2 ביולי. מקורביו של טיוס מציינים כי הוא רוצה להישאר אבל כמובן תמורת שדרוג בשכרו וחוזה חדש. בנוסף למריאנוביץ' או לסנטר אחר בקאליבר שלו, מכבי תביא סנטר נוסף זר, כשחקן מחליף. דרגאן בנדר יהיה הזר השביעי שירשם בסגל.