צפו בתקציר (אלן שיבר)
צפו בתקציר (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

עונת 1992/3 הייתה זעזוע משמעותי בדברי ימי הכדורסל הישראלי. גיא גודס ספג פציעה קשה בברך ומכבי תל אביב הפסידה בפעם הראשונה והאחרונה סדרת פלייאוף עם 3:2 לגליל עליון בחצי הגמר, בדרך לאובדן אליפות אחרי 23 זכיות רצופות. הפעם, עם אותו גודס על הקווים, הסתיימה לה עוד עונה עגומה של הצהובים. הפסד שני בהיסטוריה בסדרת פלייאוף. 3:2 לאילת. מכה אדירה לקבוצה שהוכתרה כאלופת אירופה בשנה שעברה. רעידת אדמה אמיתית בספורט הישראלי. 

ובכל זאת, למרות ההפתעה האדירה, קשה להגיד שלא היו סימני אזהרה. עוד ינתחו וידושו שנים רבות בסיבות למפלה של מכבי תל אביב. רגע אחרי שאילת חוללה סנסציה, אפשר כבר להביט לאחור על חמישיית השלבים בדרך לכשלון.

חילופי משמרות
אחרי 4 שנים רצופות על הקווים, אלוף אירופה הטרי דייויד בלאט המשיך הלאה. הוא קיבל חוזה עתק בקליבלנד והפקיד את האוצר בידי עוזרו, גיא גודס. לכאורה, המשכיות על הקווים. למעשה, שינוי אווירה, גישה וסמכות. רכז העבר, על אף ניסיונו כמאמן ראשי במועדונים אחרים ורקורד מרשים לצד בלאט, הוא הגיע כדמות במבחן. מה הייתה ההשפעה של צירוף פיני גרשון לצוות? זה כבר סיפור אחר.

שינויים בסגל
אפשר לדבר על עזיבת גיבור הפיינל פור טייריס רייס או על צמצום העומק בספסל, אבל העזיבה המשמעותית ביותר הייתה החלטתו של דייויד בלו לפרוש. בלי רול פלייר בעל עצבי ברזל מעבר לקשת, ההגנות התכווצו וגם הסיכויים של הצהובים לשחזר את הישגי העונה שעברה. 

בעיות משמעת
הקיץ המתסכל שעבר על אלכס טיוס נתן את אותותיו במרמור לא ממש סמוי, אבל הנקודת השבר האמיתית הייתה חזרתו של סופוקליס שחורציאניטיס. ביג סופו עבד בקיץ על הצדקת כינויו, חזר עם עודף משקל של 18 ק"ג וגם לא לקח את התרופות שלו להורדת לחץ דם. עד לבאזר האחרון של העונה הוא לא חזר לעצמו.

הנפילה מאירופה
על אף כל הקשיים, מכבי תל אביב הציגה יכולה טובה העונה באירופה. היא ניצחה את ריאל מדריד וברצלונה בבית, העמידה הגנה אגרסיבית והגיעה להצלבה. ואז, אחרי שהייתה במרחק של סל מניצחון במשחק הראשון באיסטנבול, חטפה 3:0 על הראש מפנרבחצ'ה-אולקר. לא סנסציה ספורטיבית, אבל חבטה מוראלית קשה.

מכת הפציעות
אלכס מאריץ' בא והלך, ג'ו אלכסנדר הגיע מאוחר. זה לא ממש שינה משהו, מסדר הפצועים עשה את ההבדל. בתחילה היה זה גיא פניני קרע את גיד אכילס, אחר כך הגיעה השבתתו של סילבן לנדסברג וכך נותרה מכבי עם ישראלי בכיר אחד בקו האחורי - יוגב אוחיון. ואז, בתוך הסדרה מול אילת, הגיעה המכה הניצחת. דווין סמית', הכוכב הגדול שחתם ל-3 העונות הבאות, נפצע גם הוא והותיר את קבוצתו חבולה ומותשת.