sportFive1004895 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
פרנקל. המנהלת בבעיה (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
פרנקל. המנהלת בבעיה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

עונת 2019/20 עלולה להיסגר מחר (שני) באופן סופי. בישיבת הדירקטוריון של מנהלת הליגה, הוסבר לראשי הקבוצות שהמצב הנוכחי לא אמור להשתנות בקרוב, ולכן יהיה קשה עד בלתי אפשרי לחזור ולשחק העונה - וכעת, השאלה היא מהן ההשלכות של מה שנראה כמו יום הדין של הכדורסל הישראלי.

העניין הוא שלרוב הקבוצות בליגה יש הרבה יותר שאלות מתשובות. "אנחנו נכנסים לסוג של חור שחור", אמר אחד הדירקטורים במנהלת. חשוב לציין, לסיפור הקורונה הזה אין שום תקדים, אין ולא היה תרחיש דומה - בטח ובטח שלא בספורט המקצועני בישראל. הנה חלק מהסוגיות שאיתן יתמודדו הקבוצות.

כספי הטוטו
אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של הקבוצות מושבת כמעט לגמרי, וכבר בחודש הקרוב - הכסף שאמור היה להיכנס לא יגיע, מהסיבה הפשוטה שלא מתקיימים משחקים. עבור קבוצות רבות מדובר בסכומים משמעותיים, שיביאו אותן להפסדים גדולים, בסדר גדול של מיליוני שקלים.

סוגיית החוזים
האם השחקנים והמאמנים הישראלים משוחררים מהחוזים? ומה לגבי הזרים? בשל הסיטואציה המאוד לא שגרתית הזו, ראשי הקבוצות נמצאים בפלונטר. "כל המשק הישראלי נפגע וזה לא פוסח על אף אחד", אמר אחד ממנהלי הקבוצות. אחת האפשרויות שנמצאות על השולחן היא הוצאת השחקנים, המאמנים ואנשי הצוות הישראלים לחל"ת, כאשר עם הזרים הכיוון הוא להגיע לסיכום מסוים על התרת החוזה.

מה יעלה בגורל המינויים? (עודד קרני) (צילום: ספורט 5)
מה יעלה בגורל המינויים? (עודד קרני) | צילום: ספורט 5

ספונסרים ומינויים
בקבוצות נערכים גם לבעיות מול מקורות הכנסה נוספים - כאלו שכבר העבירו תשלום, אך בשל הפסקת הליגה, למעשה לא קיבלו תמורה מלאה לכספם. בקרב הקבוצות ישנו חשש כי נותני חסות יבקשו החזר כספי/יפסיקו לשלם כפי שהתחייבו לאור הפסקת העונה. בעיה דומה נמצאת לגבי המנויים, שעשויים לדרוש כסף עבור משחקים ששולמו אך לא התקיימו.

שאלת התמיכה הממשלתית
על רקע כל הסעיפים שצויינו, לקבוצות ברור כי הנזקים הכלכליים יהיו עצומים. על כן, הקבוצות מצפות לתמיכה ועזרה משמעותית ממשרד הספורט, שהוא האחראי על כך שהקבוצות יוכלו להמשיך לתפקד ולא יתמוטטו באפקט הדומינו. בעיה נוספת שעלולה להתעורר היא בעיית הפער בין הקבוצות שמקבלות תמיכה עירונית כמו נהריה/נס ציונה/אשדוד/ראשון לציון, לבין אלו שלא נשענות על תקצוב עירוני, שכן ההכנסות מספונסרים עלולות לצנוח באופן חד.

אלופה, יורדות, עולות, אירופה
מכבי תל אביב ראשונה בטבלה, אבל ההכרזה עליה כאלופה תהיה בעייתית וצפויה להיתקל בלא מעט קשיים שכן למהלך שכזה יש התנגדות במנהלת. לגבי היורדת, נראה שמכבי אשדוד תרוויח מן ההפקר וצפויה להישאר - למרות שהיתה נראית בדרך הבטוחה לליגת המשנה. באשר לעולות, איגוד הכדורסל יקבל החלטה כאשר הכיוון הוא הכרזה על שתי עולות, וייתכן שבסופו של דבר - את הוויכוח המתמשך בין המנהלת לאיגוד תכריע המגיפה, ובעונה הבאה יהיו 14 קבוצות בליגה הראשונה.

ומה עם אירופה? מכבי ת"א משוריינת כידוע ליורוליג, אך הכרטיסים לליגת האלופות של פיב"א מחולקים על פי מיקומים, כך שגם כאן - יצטרכו ראשי הענף לקבל החלטה - האם המיקום הנוכחי של הקבוצות הוא המיקום הסופי שלפיו תינתן הזכות להשתתף במפעלים האירופים.

הולכים אל הלא נודע (עודד קרני) (צילום: ספורט 5)
הולכים אל הלא נודע (עודד קרני) | צילום: ספורט 5

העונה הבאה
אולי הסעיף הכי מתסכל מכל הרשימה הזו. על פי גורמים במנהלת, המסרים שהעביר משרד הבריאות הם שהמצב הנוכחי בצל הנגיף רק בתחילתו - וזו גם הסיבה שהליגה ככל הנראה תושבת. כלומר, לא רק שהעונה הנוכחית הושבתה, כרגע נראה שאפילו פתיחת עונת 2020/21 בסכנה גדולה.

תקציב העונה הבאה
אם וכאשר תיפתח עונת 2020/21, המשבר הנוכחי ישפיע באופן קיצוני על היערכות הקבוצות מבחינה תקציבית. גם כאן, מדובר בעיקר בקבוצות הבנויות על גיוס כספים חיצוני (שאינו עיריה) ולא יוכלו לדעת מה תהיה המסגרת התקציבית שלהן בעונה הבאה.