sportFive1004888 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

עונת 2019/20 לא תיזכר לטובה בכדורסל הישראלי בפרט ובספורט העולמי בכלל. לאחר ישיבת דירקטוריון מנהלת הליגה שנערכה היום (ראשון), נראה היה שהתקבלה החלטה עקרונית כי העונה תיסגר מוקדם מהצפוי בשל משבר הקורונה, למרות שעדיין לא ברור באיזה מתווה - כלומר אם תוכרז אלופה ויורדת. 

לאחר אותה ישיבה עלה מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל לשידור ב"מגרש פתוח" בערוץ הספורט וניסה לשפוך קצת יותר אור על מה שאירע בחדרי חדרים. "אני מאוד מקווה שלא, בטח שלא עכשיו", ענה לשאלה אם העונה אכן תיסגר והוסיף: "זו הייתה ישיבה קשה, כולנו בחדר אוהבים כדורסל ואף אחד לא רוצה שזה ייגמר ככה. אנחנו רוצים להימנע מסגירת הליגה באופן חד משמעי, וצריכים עוד יום כדי לקבל החלטות". מלבד זאת, הכריז: "להערכתי, לא יודיעו על סגירת הליגה".

כשנשאל לגבי ההשלכות במקרה של ביטול העונה, בין השאר כיצד קובעים את זהות האלופה, התעקש הראל: "אני מודה שלא דנו בזה בכלל כי זו לא המהות. זה לא מעניין אף אחד כרגע. אם נצטרך לקבל החלטות לגבי אלופה ויורדת, ניגש לזה. כרגע זה לא בראש סדר העדיפויות".

בנושא חוסר הוודאות במועדון שלו - ברמת הזרים ושכר והעובדים ה"פשוטים" - הראל היה כן מאוד: "הזרים שואלים הרבה שאלות, אבל כרגע לאף אחד אין ממש תשובות. זו בעיה עולמית. גם לגבי שכר העובדים, יש הרבה שאלות ומעט תשובות. אנחנו לא יודעים איך להתנהל עדיין. נכון להיום שכר האנשים מובטח, ואני מקווה שזה יימשך כך. יחד עם זאת, ברור לכולם - לשחקנים, לעובדים - שיש פה מציאות חדשה כלכלית, וכולם יצטרכו לעשות התאמות. אני מקווה שהן יהיו לא משמעותיות ויעברו מהר".

הראל שיבח את אוהדי הפועל ירושלים, שהבהירו בחלקם כי לא יבקשו פיצוי מהמועדון במקרה של הפסקת העונה. "זה מחמם את הלב, אבל אנחנו עדיין נצטרך לתת איזה פתרון, אנחנו עוד לומדים את החוקים, מה מגיע לכל אחד ומה צריך לתת. עצם היוזמה של האוהדים היא מדהימה. כרגע, רב הנסתר על הגלוי".

בהמשך הערב, גם יו"ר המנהלת שמואל פרנקל ביקש לסייג את הכרזתו מסיום הישיבה, שלפיה הליגה תיסגר בעקבות סירוב משרד הבריאות לאשר את הטורניר. "השתמשתי במינוח לא נכון, כרגע אנחנו לא רוצים לסגור את הליגה, אלא לעצור אותה לפרק זמן לא ידוע. כולנו תקווה שיחול שיפור שיאפשר את חזרת הליגה לפעילות", הבהיר היו"ר את עמדתו.

לנציאנו. המשבר לא ייגמר בקרוב (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
לנציאנו. המשבר לא ייגמר בקרוב (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

עוד לפני דבריהם של הראל ופרנקל, יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט, אמר לערוץ הספורט: "הייתה תמימות דעים - הכי חשובה הבריאות, גם של הציבור הרחב וגם של השחקנים. זה הדבר שצריך לעניין את כולם ברגע זה. כולנו מבינים את המשמעות של מה שקורה, גם מבחינה כספית וגם כל בחינה אחרת. נקבל החלטה משמעותית".

"אותנו כמשרד הספורט מעניינים מספר דברים", המשיך. "איך אנחנו גורמים לקבוצות לשמור על איזו רמה פיננסית כדי שלא יקרסו, כי בסה"כ ביום שאחרי אנחנו צריכים לחדש את הליגה ולהחזיר את ענף הכדורסל למסלול כמה שיותר מהר, וזה משמעותי עבורנו. אנחנו רוצים לאמוד את הנזק לעולם הכדורסל כדי שנוכל לפגוש את ההוצאה ברגע שבאמת נהיה שם. אנחנו רוצים לחדש את הליגה מהר ככל שרק אפשר בעונה הבאה".

"אנחנו רוצים להתחיל את העונה הבאה במינימום נזקים ולא עם קבוצות מפורקות שקרסו ולא יכולות אפילו לפתוח את הליגה. שלא נמצא עצמנו במשבר שהוא הרבה מעבר למשבר הנוכחי. זה דבר שמטריד אותנו מאוד. אני כמובן אעמוד לרשותם בכל מה שקשור במימוש התחייבויות של המדינה. המטרה המרכזית היא אחת - לשמור על בריאות השחקנים. הדבר השני זה כבר להסתכל על היום שאחרי ולהיערך להחזיר את הליגות שלנו וענף הכדורסל לפעילות מבלי שקבוצות ייעלמו בדרך כתוצאה מקריסה פיננסית".

"האם למשרד הספורט יש את היכולת למנוע מהקבוצות קריסה? ברור לכולם שאנחנו באירוע גלובלי ולא אירוע מקומי, יש המון ליגות שנסגרו ובישיבה הציגו אותם. הרבה גופים עסקיים כאן קורסים לידינו, אף אחד לא יודע לאמוד את הנזק ואף אחד לא יודע מה המדינה יכולה לעשות. אנחנו כמשרד התרבות והספורט נהיה שם בשביל הקבוצות, נראה את המשמעויות ונעשה הכל כי אני חושב שחלק מהחוסן של החברה הישראלית הוא הפעילות הספורטיבית-התרבותית, העובדה שאנחנו מיוצגים באירופה, שיש לנו קבוצות שמגיעות לפריפריה, שיש פעילות ספורט שגרתיות".

יו"ר הפועל חולון איתן לנציאנו אמר: "שמענו מיוסי שרעבי, שבא עם נתונים ממשרד הבריאות, שלא רואים את הסיפור של הקורונה הולך להיגמר בקרוב, זה לא עניין של שבועות בודדים. הבנו שאנחנו לפני השיא וזה מצב שאנחנו לא יודעים להתמודד איתו. ברור שכספים ייעצרו וזה מצב לא נעים שאנחנו לא יודעים איך להתייחס אליו. דבר אחד ברור, הגלגל הזה נעצר. זה מצב שאנחנו לא מכירים. חשוב אבל לומר, המדינה קיבלה את ההחלטה הזו, אין לנו יכולת להילחם בזה".