sportFive570737
צילום: ספורט 5

הפועל ירושלים, האלופה, תארח הערב (ראשון, 21:05) את מכבי ת"א לפמגש השני בין הטוענות לכתר בעונה הנוכחית. כזכור, המפגש הראשון היווה נדבך משמעותי בסיום דרכו של גיא גודס כמאמן מכבי ת"א, כשהאדומים פירקו את הצהובים בתל אביב, והובילו 29:53 כבר במחצית. לאחר המשחק נחשף באתר ערוץ הספורט כי המנכ"ל דני פדרמן לא בתפקידו כבר מספר חודשים, והבלאגן שהיה מאחורי הקלעים, עבר לבמה המרכזית.

הרבה השתנה מאז. שחקנים באו והלכו אצל מכבי, אבל השינוי המשמעותי ביותר הוא ז'אן טבק על הקווים, מהלך שלפי שעה הצליח לייצב את הספינה, למרות סיום הדרך ביורוליג.

רגע לפני ההתמודדות, 2 מאנשי הכדורסל הבכירים ביותר שיש, פיני גרשון ואריק שיבק, מכינים אתכם להתמודדות.

אוחיון ורנדל יעדרו בצהוב, פישר בחוץ וגפני בספק בצד האדום
"המפתח הוא איך הלחץ של מכבי ייראה בלי רנדל ואוחיון ואיך יראה משחק הפנים של ירושלים בלי פישר", בטוח פיני גרשון ומפרט: "פישר פותח הגנות, חוסם וחשוב למערך של ירושלים. הקליעה שלו תחסר. הם צריכים להביא את הביתיות לידי ביטוי ולקבל דחיפה מהקהל גם אם הם לא מתחילים טוב. אם מכבי יובילו בפער דו ספרתי אז יהיה לירושלים קשה לחזור כי בניגוד למשחקים אחרים, למכבי יש ספסל שיכול לתחזק יתרון. הם צריכים להיות כל הזמן במשחק, להוביל, להתמודד עם הלחץ, להגיע לזריקות עד 16 שניות כי מכבי ינסו להביא אותם לסוף שעון. זה גם אומר שחוץ מאי ג'יי רולנד הם יצטרכו תמיד עוד מוביל כדור על המגרש".

הלפרין מול פרמאר. מתי הגארד של מכבי יתפוצץ? (אלן שיבר)
הלפרין מול פרמאר. מתי הגארד של מכבי יתפוצץ? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

גם אריק שיבק מתייחס ללחץ על הכדור: "מכבי, בתקופה האחרונה, לוחצת וזה תלוי איך רולנד, טימור ויותם הלפרין יעמדו בלחץ. ברגע שיש 2 גארדים וליאור אליהו על המגרש הוא גם יכול לקבל את הכדור, וגם יכול להוביל אותו. קבלת ההחלטות שלו במעבר היא לא פחות טובה מאף גארד. הלחץ של מכבי הוא כלי דומיננטי. קבוצות בארץ לא עמדו בלחץ הזה ומכבי עשתה נקודות קלות. אם ירושלים תדע לעמוד בזה, אנחנו נחזור למשחק עומד ואז נראה איך מכבי תתמודד עם ה-'הסט אופנס' שלה".

"החסרון של יוגב משמעותי במכבי למרות שרוצ'סטי ולנדסברג מייצרים בהתקפה ועשו שדרוג בהגנה", ממשיך מאמן הנבחרת לשעבר, שיבק, ומוסיף: "פרמאר הוא עדיין נעלם. הסמית'ים מבחינתי זה מאצ'-אפ קריטי במשחקים האלה ובאמת תלוי איזה דונטה ירושלים תקבל ואיזה דווין מכבי תקבל. לדווין סמית' יש לו משקל סגולי גדול והשפעה על הקבוצה בכל האספקטים והשנה זה עוד לא קרה".

מתי ג'ורדן פרמאר יתפוצץ?
שיבק העלה את שמו של פרמאר כנעלם גדול, אך לא רק הוא חושב כך. הגארד שחזר מחו"ל לא מוצא את עצמו, ומול חולון, לדוגמא, סיים עם שתי נקודות בלבד. "למרות מה שכולם חושבים, לדעתי מתישהו הוא ייתן משחק ויתפוצץ. הוא שחקן. הוא התחיל את העונה והיה מפלצת. מה קרה מאז אני לא יודע", מנסה גרשון להבין בעצמו את הסיטואציה: "יש לו פחות כדורים וזה עניין של בטחון. אם הוא עוד שחקן ברוטציה זה לא כמו שנותנים לו את הכדור ואומרים לו 'לך תעשה מה שאתה רוצה'. יש על המשבצת הזו את רוצ'סטי, הוא זה שלוקח את הכדור ועושה איתו מה שהוא רוצה. הוא יכול לעשות את זה פחות טוב מרוצ'סטי? לדעתי לא. העניין הוא ששניים לא יכולים לעשות את זה באותה קבוצה. ראיתי אותו בעבר מגיע לטבעות למרות שאומרים שהוא לא עושה את זה. הוא מוביל את הכדור ובגלל שאוחיון לא ישחק הוא יקבל דקות, ויהיו להם דקות ביחד והשאלה איך זה יסתדר. פניני וסמית' צריכים לידם חודרים שיפנו אותם לזריקות. עכשיו, השאלה האם פרמאר ורוצ'סטי חושבים על חדירה והוצאת כדור, או על הזריקה של עצמם".

הלפרין מול פניני, ומשחק הפנים הבעייתי של הקבוצות
"למרות שפניני חזר לעצמו, נותן הרבה והוא חשוב למכבי באינטליגנציית הכדורסל שלו על המגרש, במשחקי הבית יותם יותר דומיננטי", מנסה שיבק לעשות השוואה בין שני הישראלים של הקבוצות. ומה דעתו לגבי משחק הפנים? "אפשר לומר שזה לא הקו הדומיננטי. אונואקו, אמבקווה ואופוויבו מול גפני (אם ישחק), ליאור אליהו וג'וש דאנקן – אין שם יתרונות גדולים. מה שכן, אם רנדל לא ישחק, למכבי אין מענה לליאור אליהו. ליאור מהיר מכל מספרי 4 של מכבי, בעיקר בתנועה ללא כדור והוא המפתח".

"בכלל, ירושלים היא מספר 1 בארץ בכלים התקפיים", בטוח שיבק. "עכשיו השאלה איזו רמת הגנה נראה כי במשחקים כאלה בד"כ ההגנה משתדרגת וירושלים הופכת להיות אגרסיבית במיוחד".

הכי טוב בליגה (אלן שיבר)
הכי טוב בליגה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

השחקן הכי טוב בליגה: ליאור אליהו
"ברור שיהיה למכבי יותר קשה לעצור את ליאור אליהו בלי רנדל", מסכים פיני עם הקביעה של שיבק: "דווין סמית' אולי יכול לעשות את זה וגם בנדר יצטרך לנסות. העניין הוא שאתה צריך לרוץ עם ליאור את כל המגרש כי הוא עושה 2-3 סלים בכל משחק רק מהמעבר. אולי פה יש יתרון לירושלים על מכבי, הובלת הכדור של ליאור במעבר, מה שרנדל עושה בצד השני, אבל הוא לא משחק וזו בעיה למכבי".

"העניין המרכזי הוא ההתמודדות של ירושלים עם הלחץ, בטוח גרשון: "מכבי עושה את זה כי במשחק עומד עם רוצ'סטי ופרמאר הם שומרים פחות טוב. אני מעריך שגם לא ישלחו שומר נוסף לפוסט-אפ של דונטה. אם זה יהיה פניני הוא ינסה לעצור אותו ואחרי כדרור או שניים יעשה עבירה, דווין יכול אולי להתמודד איתו ולבנדר תהיה בעיה גם איתו".

לסיום, פיני מנסה לנתח את ההתקפה הירושלמית ולהסביר את חשיבות המשחק: "במשחק העומד, לקליעה של יותם יש משמעות והוא יכול לפתוח את המשחק. הקליעה של בר טימור עדיין לא יציבה, ג'נינג' – לפחות כרגע - הוא רק קליעה ולא יציב. שמעתי שבירושלים מנסים לשדר שזה לא קובע כלום ואני לא מסכים עם זה. זה משחק שקובע איפה תהיה הביתיות בגמר. מי שאומר הפוך מתחמק מהאמת, או אולי רוצה להוריד לחץ. זה משחק שיכול לקבוע אליפות".