באיזה שבוע את?
היום: 4 שבועות + 3 ימים תאריך לידה משוער
תשעה חודשים

בת 61 מברזיל נכנסה להריון

בן זוגה, גבר בן 38, התעקש להפוך לאב; האישה שמזמן סיימה את תקופת הפוריות, נכנסה להריון מתרומת ביצית ומצפה ללדת בעוד כחודשיים. "הריון בגיל מאוחר טומן בחובו סיכונים רבים וגם הלידות במקרים כאלה מסוכנות יותר", מציינים הרופאים

רוני שגב | 9 חודשים | פורסם 27/09/11 10:13:03
אישה מבוגרת בפרופיל מרימה תינוק מחייכים
צריך לחשוב גם על היום שאחרי. הריון בגיל מבוגר
צילום׃  istockphoto

גיל שבו רוב הנשים כבר משחקות עם הנכדים, אישה ברזילאית אחת טרודה בעיצוב חדר לתינוק. ולא מדובר בסבתא מעורבת במיוחד, כי אם באם לעתיד, שכבר חגגה את יום הולדתה ה-61.

הברזילאית, שהתראיינה לתקשורת המקומית אך ביקשה להישאר בעילום שם, סיפרה כי נישאה לגבר בן 38, שרצה מאוד להיות אבא, והחליטה לעשות הכל כדי להגשים את רצונו.

"אני אישה בריאה ולא רואה בכך שום בעיה"

האישה, שלדבריה כבר הגיעה מזמן לגיל הבלות, נושאת ברחמה בת, ואמורה ללדת בעוד כחודשיים. "זה לא חוסר אחריות. אני אישה בריאה מאוד, ועברתי בדיקות רפואיות מקיפות לפני שנכנסתי להריון", אמרה לעיתון מקומי. מוקדם יותר החודש כבר הודיעה בברזיל אישה מבוגרת נוספת על הריון, בגיל 52 – מה שמוכיח שגם בהריונות יוצאי דופן, הכל יחסי.

כצפוי, ההריון לא הגיע באופן טבעי, אלא באמצעות תרומת ביצית. בברזיל אין חוק המגביל את גיל הנתרמת, אולם הסיכויים של אישה בגיל מתקדם כל כך להחזיק הריון תקין במשך תשעה חודשים נמוך מאוד.

עם זאת, בעולם נרשמו מספר מקרים של הריונות בגילאים מופרכים: נכון להיום, שיאנית העולם היא אומקארי פנוואר, הודית בת 72. אומקארי הייתה כה נואשת לבן זכר, עד ששכנעה את בעלה למכור את כל רכושם כדי לממן תרומת ביצית וטיפולי פריון יקרים – עד שהגיע ההריון המיוחל. הישגים נוספים בתחום שייכים לאדריאנה אילייסקו הרומנייה, שילדה בגיל 67, זלטיה יוביץ הסרבית, שילדה באותו גיל ואישה ספרדייה בת 69, שילדה תאומים (ומתה בלידה).

השיאנית הישראלית היא אישה בת 64, שילדה בשנת 2004 בן בניתוח קיסרי. אך יחד עם זאת, בניגוד לחוק הברזילאי שלא מגביל את גיל הנתרמת, המדיניות בארץ היא להגביל את הגיל ל- 51 ולא למעלה מזה.

"הריון בגיל מאוחר מסוכן, וכך גם הלידה"

מטבע הדברים, הריון בגיל מבוגר טומן בחובו יותר סכנות: בין היתר בשל מחלות רקע, שנפוצות יותר בגילאים מתקדמים, כמו מחלות לב, ליקויים בכליות, יתר לחץ דם וסוכרת. גם סיבוכי הריון כמו סוכרת הריונית, הפרעות בהשרשת השליה, הפלות חוזרות ורעלת הריון נפוצות יותר ככל שגיל האשה עולה.

בנוסף, הן חשופות יותר ללידות מוקדמות, וחושפות את ילדיהן לפגות על סיבוכיה השונים. סיבוכים אפשריים נוספים מקורם בהריונות מרובי עוברים, ששיעורם עולה בעקבות טיפולי פריון. הריונות של יותר מעובר אחד נחשבים קשים וברי סיכון גם בנשים צעירות, ועל אחת כמה וכמה כאשר האם מבוגרת מאוד. מיותר לציין שגם לידות של נשים מבוגרות מסתבכות יותר, נתקעות יותר ואחוז הניתוחים הקיסריים גבוה יותר.

"הריון בגיל כזה אפשרי כמובן רק בעזרת תרומת ביצית, וטיפול הורמונלי ליצירת רירית רחם, מכיוון שבגילאים האלו כבר אין מחזור חודשי", אומר פרופ' עמי עמית, מנהל היחידה להפרייה חוץ גופית במרכז הרפואי תל אביב. "יש כלל ברפואה, שאומר: 'ראשית אל תזיק', ולצערי זה לא תמיד תופס במקרים כאלו. החוכמה היא לא התחרות, 'מי האישה הכי מבוגרת שנכנסת להריון', אלא איזו אישה תצליח להחזיק הריון בריא, ללדת עובר בריא ולהישאר בריאה בעצמה אחרי התהליך הזה".

לכל החדשות והמחקרים
ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן  
 
השורה התחתונה